Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıra “Tak-şak” medyada

20.02.2012 12:36
28 Şubat sürecinde, silahlı kuvvetlerin emir eri gibi yayın yapan gazetelerin yayın yönetmenlerinin paşalardan brifing alarak attıkları manşetler yargıya taşınıyor. O dönemde medya, askerin “Tak” diye emrettiklerini “Şak” diye yerine getiriyordu.

Milat derin ilişkiyi deşifre etmişti

Özgür Eğitim- Sen, ’28 Şubat’ süreciyle ilgili soruşturma başlatan Ankara Özel Yetkili Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 28 Şubat’ın simgesi haline gelen manşetler hakkında inceleme başlatılmasını talep edecek. Özgür Eğitim- Sen üyeleri, daha önce ‘Milat’ Gazetesi tarafından yayınlanan Genelkurmay Harekât Başkanlığı’na bağlı Psikolojik Harekât Dairesi Faaliyetleri Raporu’nu da savcılığa sunacak. ‘Milat’ın deşifre ettiği raporda, 28 Şubat sürecinde malum medya ile TSK’nın derin ilişkisi gözler önüne serilmişti.

Apoletli medyaya suç duyurusu


Gazetemizde yayınlanan 28 Şubat dönemine ait Genelkurmay Raporu’nda Refah Partisi aleyhine masa başı üretilen haberlerin malum medya’ya servis edilerek yayınlatıldığı ifade ediliyordu.

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA

28 Şubat sürecinde gazete yayın yönetmenlerinin dönemin paşalarından brifing alarak attıkları manşetler yargıya taşınıyor. Özgür Eğitim- Sen, ’28 Şubat’ süreciyle ilgili soruşturma başlatan Ankara Özel Yetkili Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 28 Şubat’ın simgesi haline gelen manşetler hakkında inceleme başlatılmasını talep edecek. Özgür Eğitim- Sen üyeleri, sivil iradeyi adım adım darbeye kurban eden manşetleri ve daha önce ‘Milat’ Gazetesi tarafından yayınlanan Genelkurmay Harekât Başkanlığı’na bağlı olan Psikolojik Harekât Dairesi Faaliyetleri Raporunu da savcılığa sunacaklar.

Milat derin ilişkiyi deşifre etmişti

‘Milat’ın deşifre ettiği raporda, 28 Şubat sürecinde malum medya ile TSK’nın derin ilişkisi gözler önüne serilmişti. Söz konusu raporda, Genelkurmay’da Refah Partisi aleyhine masa başı üretilen haberlerin malum medya’ya verildiği ve yayınlatılmasının sağlandığı belirtiliyordu. Genelkurmay’a yakın gazetecilere sipariş üzerine yazılar yazdırıldığı da açıkça ifade ediliyordu.

TSK’nın raporunda yer alan itiraflar

Şubat döneminde TSK’nın yasadışına çıktığını belgeleyen faaliyet raporunda öne çıkan başlıklar şunlardı:
- “Refah partisi aleyhine bazı haberler hazırlayarak basına vermek ve yayınlanmasını sağlamak. Şu ana kadar bu dairede hazırlanan 20’den fazla haber gazetelerde yayınlandı.”
- “Genelkurmay’a yakın olarak görülen bazı gazetecilere konu verilerek ‘yazın’ ricasında bulunuldu. RP’nin kapatılmasını destekler mahiyette yazarlara kullanabilecekleri psikolojik harekât temaları verildi. Fatih Çekirge her hafta bir gün mutlaka Genelkurmay’a uğruyor. Kesinlikle Genelkurmay’ın sözünden çıkmıyor. Ayrıca Sabahattin Önkibar’ da Genelkurmay’a yakın olarak biliniyor.”
- “Çeşitli cemaat, tarikat ve Refah Partisi için raporlar hazırlanıyor. Bu konudaki bilgiler basına sızdırılıyor. Geçen yıl Refah Partisi hakkında bir broşür hazırlanarak basına gönderildi.”

Utanç tablosu

İşte Özgür Eğitim-Sen’in yargıya taşıyacağı manşetlerden bazıları:

Tarih asıl sizi affetmeyecek

Bugünlerde itiraflarda bulunan Dinç Bilgin’in sahibi olduğu Sabah, merhum Erbakan’ın ortağı Tansu Çiller’i hedef alıp, “Tarih Seni Affetmeyecek” suçlaması yaparken, Hürriyet ise Erbakan’ı Beşiktaş’ın Nijeryalı yıldız golcüsü Amokachi’nin sözleriyle vurup, “Din simsarlarına ders verdi” manşetini atacak kadar ileriye gitmişti. Milliyet ise TSK’yı baz alarak askerin tepkileri üzerine yoğunlaşarak yıpratıcı manşetler atmıştı.

Hayalet komutanlar

İsmi açıklanmayan “üst düzey bir komutana” dayandırılan haberler manşetlere çekilirken, Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığı ya da solda Ecevit-Baykal ittifakı için türlü çabalar içine girilmişti.

Küfürbaza destek veren Demirel

Askerin postmodern darbe yapması için süreci hareketlendiren malum medya, Başbakan Erbakan’a yapılan küfürlere göz yuman Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de ittifakı gözden kaçmamıştı. Her darbe döneminde şapkasını alıp kaçmakla ünlenen Demirel’in Hükümeti hedef alan her sözü manşetlerdeki yerini hemen alırken, Demirel, Tuğgeneral Osman Özbek’in Erbakan’a ettiği galiz küfrü “Paşa’nın öfkesi bir boşalmadır” şeklinde değerlendiriyor ve Sabah bunu 9 sütuna manşet yapmıştı.

Sınır tanımayan manşetler

Türkiye’nin kendi insan ve ekonomik gücü ile kalkınabileceğini ispatlayan hükümetten iş dünyasının rahatsızlığı ve darbe sürecine verdikleri destekler de o günün manşetlerini süslemişti. Sabah’ın 2 Nisan 1997 tarihli “Avrupa’yı Şaşırtıyoruz” başlıklı manşetine şaşırmamak ise elde değildi. Manşetin spotu şaşkınlık yaşamanıza yetecek kadar ironik:”Siyasi istikrarsızlığa rağmen, Türk ekonomisinin hızla büyümeye devam etmesi Batılıları hayrete düşürüyor.”
Avrupa ülkelerinin şeriat tedirginliği içinde olduğunu savunan malum medya diğer taraftan yıpratma politikasını İran üzerinden devam ettirmişti. İran’dan gelen çarşaflı kadınların resminin üzerine “Teşekkürler Atatürk” manşeti atılmıştı.

RP’nin kapatılacağını ilk gün bildiler

Son süreçte, hukukun üstünlüğüne ve yargıya saygıdan dem vuran malum medya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ın Refah Partisi için açtığı kapatma davasını, manşetten, “Refah Kapatılıyor” diye duyurmuştu. Kapatma davası henüz açılmışken sonucu ilk günden malum medya vermişti.

Her yolu denemişlerdi

Brifingli medya merhum Erbakan’ı yalnızlaştırmak için Çiller’i hedef almıştı. Kritik MGK öncesi askerden çekindiğini açıkça belli eden Çiller’in Erbakan’ı eleştiren sözleri de manşetlere çekilmişti.

Muhabir değil medyum çalıştırıyorlardı!

1997’nin Mayıs ayında ise üç gazete aynı anda Erbakan iktidarının sonun geldiğini ve Mesut Yılmaz’ın yerine hazırlandığını, TBMM’deki kulis çalışmalarını, hangi vekillerin fire –ihanet edeceği- vereceği sayfalara işleniyordu.
Haziran ayında ise gazeteler, Erbakan Hükümeti’nin istifasını ne zaman vereceği ve Demirel’in hükümeti kurma görevini kime vereceğini tartışmaya açarken, “Erbakan geriyor – direniyor” manşetleri üst üste atılmıştı.
Başbakan Erbakan, DYP’li vekillerin istifaları sonucunda düşmek üzere olan 54. Hükümet Tansu Çiller’e devretme hamlesi Süleyman Demirel’e takılırken medya zafer kutlama gafletine (!) düşmeden Mesut Yılmaz hükümetine hazırlık yaptığını manşetlerinden ilan etmişti. 

MİLATGAZETE.COM

Bu haber toplam 3638 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri