Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sırbistan İslam Bilimleri Fakültesi açıldı

20.03.2011 20:55
Sırbistan İslam Birliğince (IZS) kurulan İslam Bilimleri Fakültesi törenle açıldı

Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'da (Novi Pazar) kurulan fakültenin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. 

IZS Reis-ul Uleması ,
Adem Zilkiç törende yaptığı konuşmada, yeni açılan fakültenin, Sırbistan'ın eğitim sistemine dahil olduğunu ve buradan alınacak diplomaların devlet tarafından tanınacağını kaydetti. 

İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı olan ve daha önce Sırbistan'ın Fas Büyükelçiliğini yapan Mehmet Beçoviç de fakültenin ilk etapta 21 öğretim üyesi ve 45 öğrenciyle hizmet vereceğini söyledi. 

Bu arada, yeni açılan İslam Bilimleri Fakültesi, Sırbistan'da, Müslümanlara ait, devlet çerçevesinde "akrediteli" faaliyet gösterecek ilk eğitim kurumu olma özelliği taşıyor. Nüfusunun yüzde 80'i Müslüman olan Yeni Pazar'da Sancak Başmüftüsü Muammer Zukorliç'in yönetimindeki Sırbistan İslam Toplumu'na (IZUS) bağlı vakıf üniversitesinin de İslam Bilimleri Fakültesi bulunuyor. Ancak Zukorliç'in Sırp yönetimiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle Sırbistan hükümeti bu fakültenin diplomalarını tanımada sıkıntı çıkartıyor.


AA

Bu haber toplam 4038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri