Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK 2. Uludere Vakası Planlamış

05.01.2012 17:45
Teröristler Uludere'de oynanan oyunu Hakkari'de de uygulamaya çalıştı. Bölücü terör örgütünün kirli oyunu bu telsiz konuşmaları ile deşifre oldu.

Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'a yönelik saldırıyı teröristlerin planladığı ortaya çıktı. Kaymakamda olay günü yaşananlara dikkat çekmişti.

Yaşanan çirkin saldırı terör örgütünün iştahını kabarttı. Bir benzerini Hakkari'de sergilemek istediler. 

O anlar telsiz konuşmalarına böyle yansıdı:

Yılmaz Kürdo: Roza biz işi hallettik( Uludere olayı'nı kast ederek) siz işinizi yapmıyorsunuz.

Roza: Arkadaşlara (sözde Yüksekova sorumlusu İskender'e hitaben) söyledik yapamamışlar polis uyanık davranmış.

Yılmaz Kürdo: Roza arkadaşlara söyle kalabalık olup gitsinler bassınlar vursunlar gerekirse.


Eğer polisler zırhlı araçlardan inseydi, vurulmaları planlanıyordu. Yüksekova'da kullanılan uzun namlulu silahlar da talimatı doğruluyor.

Örgütün sözde Avaşin Kamp sorumlusu ile Roza kod adlı kadın teröristin konuşmalarından halkın özellikle de gençlerin nasıl provake edildiği görülüyor.Kaymakam'a Saldırı Emri de PKK'dan 

Tarih 29 Aralık, saat 10.50...

Roza: İskender bak Kürdo çok kızdı bir şey yapamadınız.

İskender: Öncelikle emniyetten başlayacaktık ama olmadı.

Roza: O dünkü olay iyi oldu. Ya artık onlara söyleyin şeylere karşı çıksınlar, öyle rutin dışı falan işte. Sadece slogan atıp yürüyüş yapmak yeterli olmuyor. Öyle onları gördükleri yerde önlerine katsınlar.

İskender: Tamam.

Teröristler aynı gün ikinci konuşmayı yapıyor. Saat 18.48

İskender: Bazı MOBESE'ler vardı arkadaşlar imha etti.

Roza: Peki o gençleriniz neden bir faaliyette bulunmuyorlar. Onların yanındaki ilgililere söyleyin, o gençler biraz karışıklık çıkarsın.

İskender: Doğrusunu söylemem gerekirse ben de çok şaşırdım düşman hiç hareket etmiyor. Zırhlı araçlarla hareket ediyorlar.

Roza: Biraz kışkırtma yapsınlar.

İskender: Tamam. Biz de ona göre hazırlık yaptık. Dedik belki onlar da (güvenlik güçleri) karşılık verir ama, çıkmıyorlar. Bak size söyleyeyim bu İçişleri Bakanın cevabını iyi bir şekilde vermeniz gerekiyor. 


 Bu konuşmalarından ardından güvenlik uzmanları önümüzdeki günlerde yaşanabilecek provokasyonlara karşı vatandaşları uyarıyor. 

Şırnak'ta facianın eşiğinden dönüldü

Yola yerleştirilmiş 30 kg patlayıcı bulundu.

Şırnak'ın İdil ilçe merkezinde, yola daha önce yerleştirilmiş 30 kg patlayıcı bulundu. Olayın polise haber verilmesinden sonra geniş güvenlik önlemleri altında patlayıcılar imha edildi.

İdil'de polis ve askeriyenin her zaman kullandığı ve genellikle devriye görevi yürüttüğü Orhan Doğan Caddesi üzerinde, kanalizasyon borusuna daha önce yerleştirilen tuzaklanmış ve uzaktan kumandalı olduğu tespit edilen çok sayıda patlayıcı bulundu. Her iki tarafı taşlarla kapatılmış olan kanalizasyon borusu içinde, iki ayrı yağ tenekesi içine 15'er kilo olarak tuzaklanmış 30 kilo bomba bulundu. Cadde üzerinde bulunan patlayıcılar, Cizre polis bomba imha uzmanları tarafından imha edildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gelen bir ihbarı değerlendiren güvenlik güçleri, olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı. Güvenlik açısından bir süre yolu güvenlik çemberi ile kapatan polis ekibi, Cizre'den bomba imha uzmanları olay yerine çağrıldı. Olası bir patlamadan dolayı olay yerine sinyal kesici jammer aracı da getirildi. Yaklaşık 4 saat olarak üzerinde çalışma yapan bomba uzmanları, patlayıcıları yerinde etkisiz hale getirdi.

Tahrip gücünün çok yüksek olduğu tespit edilen patlayıcıların patlatılması halinde bir facianın yaşanacağı bildirilirken, patlayıcıları yerleştirenleri bulmak için polis soruşturma başlattı. 

Bu haber toplam 4138 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri