Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şırnaklı baba oğul şehit düştü

30.03.2016 10:27
Şırnaklı korucu Fevzi Altürk, 2010 yılında mayına basarak şehit düştü. Hainler 6 yıl sonra oğlu Mehmet Sadık’ı da şehit etti.

Türkiye, terörle mücadelede her gün yeni bir kahramanlık örneğiyle sarsılıyor. Bu sırada yürek yakan hikayeler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri Şırnak’ta yaşandı.

ULUDERE'DEKİ İLK KORUCU

Uludere ilçesine bağlı Ortaköy’de yaşayan Fevzi Altürk, bölgesindeki birçok kişi gibi geçici köy koruculuğu yapıyordu. Uludure’de teröre karşı silah alan ilk korucuydu. 3’ü kız 5 çocuğu vardı. Askerlerle birlikte operasyonlara katılıyor, teröristlere karşı mücadele veriyordu.

2010 YILINDA ŞEHİT DÜŞTÜ

Korucu Fevzi, hainlerin yola döşediği mayına bastığında takvim yaprakları 2010 yılının 25 Martını gösteriyordu. Gecenin karanlığında hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamayarak şehit oldu. Geride gözü yaşlı yetimleri kaldı.

Şırnaklı baba oğul şehit düştü

DEVLET, KORUCUNUN ÇOCUKLARINA İŞ VERDİ

Devlet, boynu bükükleri sahipsiz bırakmadı. Evin büyük çocuğu Mehmet Sadık, şehitlere tanınan iş kontenjanından faydalandırıldı ve devlette istihdam imkanı verildi. Mehmet Sadık, Şırnak Çevik Kuvvet Müdürlüğünde teknisyen yardımcısı olarak göreve başladı.

BABASINDAN 6 YIL SONRA ŞEHİT DÜŞTÜ

Hainler o görevi başındayken Çevik Kuvvet’i uzun namlulu silahlarla taradığında takvim yaprakları yine bir mart ayını gösteriyordu. Daha 26 yaşındaydı. Hemen hastaneye kaldırıldı. Oradan da Ankara Gülhane Askerî Tıp Akademisi’ne (GATA) sevk edildi. Genç teknisyen, hayata 9 gün ancak tutunabildi.

Tam 6 yıl sonra tıpkı babası gibi bir mart günü gözyaşları içinde Ortabağ Köyündeki son yolculuğuna uğurlandı. 3 yıldır evli olan Mehmet Sadık Altürk’ün terör örgütü tarafından tehdit edildiği öğrenildi.

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri