Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sırrı Süreyya Önder Cumhuriyet'e yazdı

20.03.2015 09:28
HDP'li Sırrı Süreyya Önder, çözüm süreciyle ilgili içinde umut dolu bir yazıyı Cumhuriyet için yazdı.

Defalarca Kürt sorunu ve çözüm sürecinin önündeki en büyük engelin Kemalistler olduğunu söyleyen Sırrı Süreyya Önder ulusalcı Cumhuriyet gazetesine çözüm sürecini yazdı.

"CUMHURİYET'E YAZMAK, YOLUN KABASINI ALMAK"

Eskiden akla dahi gelmeyen kavramların geride kaldığını, bu durumun zor da olsa çözüme giden yolu gösterdiğine işaret eden Önder yazıyı Cumhuriyet'te yazması içinse "Bu yazıyı Cumhuriyet'e yazıyorum, belki de yolun kabasını almak böyle bir şeydir" dedi.

BAŞLIĞINI TERSTEN YAZDI

Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecine dair beslediği umutları anlattığı yazısında başlığı tersten yazdı: Umudun farkında mısınız?

İşte o yazıdan bazı bölümler:

"Tarihsel bir dönemece gelindiğinde en önce şunu sormakta yarar var: Düşünme sınırlarımız, hayal gücümüz ne ölçüde genişlemiş. Eskiden aklımızın ucundan geçiremediğimiz gelişmeleri kavrayacak, muamma gibi duran sorunları, kısır döngüleri geride bırakacak ferah bir dil kurabiliyor muyuz?

Karşımıza yalnız savaş meraklıları ve çıkarcıları değil, barış umudunu rehin tutup iktidar talep edenler var.

Cumhuriyetin özde ya da sözde yurttaşları olmaz, eşit yurttaşları olur.

Onu demokratik kılan da budur. Çiğnenmekten tanınmaz hale gelmiş hukuku insanlık ayarlarına geri döndürmek için tehlikelere değil, çarelere ve umuda yönelmek gerekir.

Vardığımız konak neresidir diye sorduğum bu yazıyı Cumhuriyet gazetesine yazıyorum. Belki de yolun kabasını almak böyle bir şey."

Bu haber toplam 1804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri