Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sırt Çantalı Bombacının Görüntüleri

06.11.2011 08:22
Sırt çantasıyla Ankara'ya getirmek istediği bombayla yakalanarak tutuklanan H.B'nin Diyarbakır Garı'ndaki görüntüleri ortaya çıktı...

Ankara’da eylemde kullanılmak üzere Diyarbakır’dan aldığı bombayı Güney Ekspresi’ne binerek başkente getirmeye çalışırken Kırıkkale’de yakalanarak tutuklanan H.B.’nin Diyarbakır Garı’ndaki görüntülerine ulaşıldı. H.B.’nin, son derece sakin halde garda dolaştığı ve kendisini Ankara’ya getirecek trene binmek için hazırlık yaptığı, içinde bomba düzeneği ele geçirilen sırt çantasını omzunda taşıdığı görüldü. Polis H.B.’nin Diyarbakır Garı’ndaki görüntüleri üzerinde inceleme başlattı.

Güvenlik görevlisiyle sohbet

Patlayıcı düzeneğinin ele geçirilmesinin hemen ardından Diyarbakır’da başlatılan araştırmalarda, bomba kuryesi H.B.’nin, 19 Eylül günü saat 11.50 sıralarında garda bekleyen Güney Ekspresi’ne binmek için istasyona geldiği ve şüphe çekmemek için son derece sakin bir görüntü verdiği tespit edildi.

Zanlı H.B.’nin, bir süre gar içinde dolaştığı ve bir özel güvenlik görevlisiyle sohbet ettiği saptandı. Gardaki güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerde, Kırıkkale’de yakalanan H.B.’nin içinde patlayıcı madde bulunan sırt çantasını omzunda taşıdığı belirlendi. Milliyet’in ulaştığı görüntülerin, soruştuma dosyasına konulduğu öğrenildi. Ankara Garı’nda karşılanması beklenen H.B.’nin Kırıkkale’de yakalanmasının ardından aynı olayla ilgili olarak Başkent’te iki hafta önce ayrı bir operasyon daha gerçekleştirilmişti. Bu operasyonda Diyarbakır’da gözaltına alınan 7 kişiden dördü tutuklanmıştı. Tutuklanan zanlıların, Kumrular Caddesi’ndeki patlamanın gerçekleştiği gün Ankara’da oldukları ve Diyarbakır’dan Güney Ekspresi’yle Başkent’e gelen kurye H.B.’yi karşılamak amacıyla Ankarü Garı’nda bulundukları tespit edilmişti. Patlamanın ardından kayıplara karışan zanlıların peşine düşen polis, şüphelileri Diyarbakır’da yakalayıp Ankara’ya getirmişti. Bu operasyonun ikinci aşamasında ise F.Y. adlı bir zanlı daha gözaltına alındı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen F.Y.’nin H.B. ile bağlantısının olduğu belirlendi.

fft99_mf1747404.jpg

Fehman ve Hacı Turman

F.Y.’nin, PKK’nın canlı bomba ve silahlı saldırı eylemlerinin talimatını verdiği belirtilen Doktor Bahoz kod adlı Suriye uyruklu Fehman Hüseyin’nin, saldırılar için eylemci görevlendirme emirlerini verdiği Doktor kod adlı Hacı Turman ile bağlantısı tespit edildi.

Milliyet
 

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri