Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyonist çete devletini karşılıksız tanıyan FKÖ

14.03.2009 18:15
“Siyasi tutuklu dosyası diyalog görüşmelerini yerle bir etmek üzeredir” diyen Berdevil: “Fetih Bizi Siyonist Terör Devletini Tanımaya Çekmek İstiyor”
Filistin Enformasyon Merkezi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Dr. Salah el-Berdevil diyalog komisyonlarının engelleri ortadan kaldırmak ve diyalog düğümünü çözmek için bugün de (14 Mart Cumartesi) çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Dr. Berdevil bugün Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Görüşmenin ilk üç gününde genel ilkeler üzerinde duruldu. Genel atmosfer olumlu geçti. Görüşmelerde ayrıca çalışmalar bir takvime bağlandı. Fakat hükümet, FKÖ, güvenlik ve seçimler ile ilgili dosyaların ayrıntılarına girip öze indikçe ihtilaflar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Batı Yaka’daki siyasi tutuklu dosyası ise çalışmaların önünde önemli bir engel olmaya devam ediyor”.

Devamla şöyle dedi: “Hükümet komisyonu çok önemli ve zor bir meseleyi tartışıyor. Fetih kanadı kurulacak hükümetin FKÖ’nün yaptığı bütün antlaşmaları kabul etmesi gerektiğini söylerken, Hamas bunu böyle düşünmüyor. Fetih’in bu ısrarı, Hamas’ı Siyonist varlığı kabul etmeye zorlamak anlamına geliyor. Halbuki burada önemli olan ve bizim için gerekli olan Filistin halkının hakkının itiraf edilip korunmasıdır”.

Berdevil devamla, Siyonist çete devletini karşılıksız tanıyan FKÖ’nün programını reddetme noktasında diğer Filistinli grupların da Hamas gibi düşündüklerini söyledi.

Devamla şöyle dedi: “FKÖ’nün Siyonist çete devletini tanıması Filistin halkına bela ve musibetten başka bir şey getirmedi. FKÖ’nün Siyonist çete devletine karşılık Siyonist varlık, daha fazla barikat kurarak, daha çok yerleşim birimi inşa ederek ve Filistin halkının hakkını tümden redderek karşılık verdi”.

Batı Yaka’daki siyasi tutuklulara da değinen Berdevil şöyle dedi: “Batı Yaka’daki siyasi tutuklu dosyası en önemli dosyalardan biridir. Bu sorun Kahire’deki görüşmeleri yerle bir etmek üzeredir. Çünkü Fetih siyasi tutukluları bırakacağına dair daha önce verdiği sözü tutmadı. 26 Şubat’ta yapılan toplantıda herkesin huzurunda söz verdiği halde, şimdiye kadar olumlu bir adım atmadı”.

Berdevil şöyle devam etti: “Siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep ederken, bugün onlara yenilerinin eklendiğine şahit oluyoruz. Bu durum kesinlikle kabul edilemez”.

Berdevil yaptığı açıklamanın sonunda şöyle dedi: “Hamas barış görüşmelerinin başarıyla sonuçlanmasını herkesten daha fazla istiyor. Ancak bunu isterken, ilkelerinden, hak ve sabitelerinden de taviz vermez”.

Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri