Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Skandal! Seç, beğen, burs ver, sonra...

08.01.2011 12:05
Fakir öğrencilere burs vermek için hazırlanan projenin amacı dudak uçuklatan cinsten
Şener Eruygur’un hazırladığı Jandarma’nın burs projesinde ÇEV aracılığıyla dağıtılacak burslardan faydalandırılacak öğrencilerin ‘ileride istifade edilebilecek niteliklere haiz olması’ isteniyor.

Ergenekon davasında “üst düzey yönetici” iddiasıyla yargılananemekliOrgeneral Şener Eruygur’un, Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde fakir öğrencilere Çağdaş Eğitim Vakfı aracılığıyla burs vermek için hazırladığı projenin amacı dudak uçuklatan cinsten.Ergenekondavasına bakanİstanbul13. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 Kasım 2010 günü aldığı bir kararla Jandarma Genel Komutanlığı’na “2003-2004 yıllarında öğrencilere burs verdiniz mi, verdiyseniz dayanakları nelerdir” diye sordu. Jandarma’dan 14 Aralık 2010 günü gelen 16 sayfalık cevapta, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından bizzat hazırlanan öğrencilere burs verme projesi tüm ayrıntılarıyla anlatıldı.

HER İLÇEDEN BAŞARILI 2 LİSELİ SEÇİLDİ

Jandarma’nın gönderdiği yazıda “yurt genelinde her ilçeden seçilen çalışkan, ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle öğrenimini sürdürmekte güçlük çeken ikişer lise öğrencisinin okumasına destek olmak maksadıyla bir proje başlatıldığı, proje kapsamında; mahallinden temin edilecek yardımların yanı sıra Çağdaş Eğitim Vakfı ile irtibata geçilerek belirlenen öğrenciler için vakıfça yapılacağı ifade edilen yardım tutarlarının öğrenciler adına açılmışbankahesap numaralarına havale edilmesinin sağlanmasının İl Jandarma Komutanlıklarına bildirildiği anlaşılmıştır” denildi.

FAKİR VE İLERİDE KULLANILACAK OLSUN

Jandarmanın mahkemeye gönderdiği yazının ekinde yer alan 27 Ocak 2003 tarihli “Hizmete Özel” damgalı emirde en dikkat çeken bölümde “Projenin istenilen başarıya ulaşabilmesi için öncelikle çalışkan, tavır ve haraketleriyle örnek bir tutum sergileyen ve ilerde kendilerinden istifade edilebilecek niteliklere haiz öğrencilerin tespit edilmesi” isteniyor. Burs verilecek öğrencilerden ilerde nasıl istifade edilebileceği konusunda ise herhangi bir ayrıntıya yer verilmiyor.

Projeyi hazırlarken elinde ÇEV’in PKK ile ilişkileri dosyası da vardı

Ergenekon sanığı Şener Eruygur’un, yine eski başkanı Gülseven Yaşer Ergenekon firari sanığı, bazı yöneticileri ise Ergenekon davası sanığı olan ÇEV aracılığıyla Jandarma bünyesinde burs projesi başlatması dikkat çekiyor. Projenin başlatıldığı dönemde Gülseven Yaşer hakkında PKK konusunda hazırlanmış bir dosya ve davanın bulunması da dikkat çeken bir başka nokta oldu. ÇEV ve ÇYDD’li sanıklar hakkında hazırlanan Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur’dan ele geçirilen bir belgelerde jandarmanın ÇEV ile ilgili raporlarının bulunduğu anlatıldı. Söz konusu raporlarda jandarma istihbarat birimlerinin “2003 yılında Gülseven Yaşer ve başkanı olduğu ÇEV’in PKK-KADEK’li kişilere burs verdiği, vakıfta yapılan aramada PKK ile ilgili örgüt dokümanları, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın kitaplarının bulunduğu” şeklinde tespitlerin yer aldığı belirtildi. Buna rağmen Cumhuriyet Çalışma Grubu Devre Raporları’nda da belirtildiği gibi Gülseven Yaşer ve ÇEV’in, Eruygur ve diğer Ergenekon terör örgütü yöneticileriyle ilişkilerinin devam ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.


STAR GAZETE

 

Bu haber toplam 1866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri