Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Skandalların seçim öncesi olması manidar

25.04.2011 14:01
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YGS'de yaşanan şifre iddialarının ardından ALES'te soru kitapçıklarının hatalı ve eksik gönderilmesinin manidar olduğunu söyledi.

Arınç, seçim öncesi yaşanan bu gelişmelerin en fazla kendilerine zarar verdiğini dile getirerek, araştırılması gerektiğini ifade etti.

Bülent Arınç, Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin "ALES'te de bir skandal ortaya çıktı. ÖSYM konusunda hükümetin tatmin hali devam ediyor mu acaba?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Arınç, soruşturmanın Cumhuriyet savcısı tarafından sürdürüldüğünü hatırlattı. Arınç, şunları söyledi: "Tatmin oldun veya olmadın kelimesi tadını kaçırdı. Birileri o zaman ki açıklamalara bakarak bu kelimeyi kullanmış. YGS'deki şifre iddiasıyla ilgili konu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından araştırılıyor. Başsavcı vekillerinden birisi görevlendirildi ve en son bu soru kitapçıklarının basıldığı Meteksan matbaasında 3 gün boyunca arama yapıldı. Bilirkişiler detaylı bir inceleme yaptılar. Dün aldığım bir haberde bunun bittiğini, artık bilirkişi raporlarının savcılığa iletildiğini öğrendim. Dolayısıyla tatmin kelimesini içinde bulundurmayan bir cümle kurmak istiyorum. Bu savcılığın yaptığı inceleme sonucunda varsa hata, kusur veya suç ortaya çıkarılmalı ve suç işlenmişse bunun sorumluları da şüphesiz en ağır cezalara maruz kalmalı."

Bu sınavlarda yolsuzluk varsa sorumluların cezalandırılması gerektiğine vurgu yapan Arınç, "Bu sınavlar çocuklarımızın önünde bir hayat boyu devam eden, onları stres içine sokan, tasalandıran bir olay. Eğer bu sınavlarda yolsuzluk yapıldıysa veya bağışlanmaz bir kusur işlendiyse bunu yapanlar cezalandırılmalıdır." şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sınavlarda yaşanan sıkıntıların seçim öncesine gelmesinin en çok kendilerine zarar verdiğini ve araştırılması gerektiğini kaydetti.

ALES'te soru kitapçıklarının az gönderilmesinin ve hatalı olmasının affedilemez bir hata olduğunu kaydeden Arınç, şöyle konuştu: "ALES sınavını organize eden kuruluşun yeteri sayıda yedek soru kitapçığı göndermemesi veya istenildiği zaman hemen karşılanamaması çok büyük eksikliktir. Sanıyorum bir açıklama yapıldı. Burada bir yolsuzluktan veya bir şifre gibi bir usulsüzlükten bahsedilmiyor. Ancak sanıyorum İzmir'de yapılan sınavda eksik gelmiş. Telafi etmek mümkündür, ama bu tür olayların üst üste gelmesi, her halde bir seçim döneminde fazlasıyla herkesi ilgilendirmesinin altında yatan başka bir husus varsa, Türkiye bir hukuk devleti olduğuna göre bunu da araştırmak zorundadır. Doğrusu bizi çok rahatsız eden gelişmeler. Gençlerin istikbalinin söz konusu olduğu bir yerde, herkesin büyük bir hevesle hazırlandığı bir sınavda yaşanan böyle tersliklerin, onları düş kırıklığına uğratması bizleri çok üzüyor."

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri