Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soçi Kış Olimpiyatları'nda yoğurt krizi

09.02.2014 02:14
Rusya, ABD'de Hamdi Ulukaya adlı Türk'ün kurduğu Çobani firmasının ürettiği ve Soçi Kış Olimpiyatları'ndaki Amerikalı sporculara gönderilen yoğurtların ülkeye girişine izin vermedi.

Soçi Kış Olimpiyatları, Rusya ve Amerika arasındaki yoğurt kriziyle başladı. ABD'li sporcular için özel olarak getirilmek istenen binlerce koli yoğurtlar, Moskova'nın engeline takıldı. Bahsi geçen yoğurtlar, Hamdi Ulukaya adlı Türkün sahibi olduğu, ABD'nin bir numaralı yoğurt markası "Çobani" firması tarafından üretiliyor.

YETERSİZ EVRAK GİRİŞE ENGEL OLDU

Rus yetkililer, gerekli evrakların hazırlanmadığı gerekçesiyle sporcuların sabah kahvaltısında tükettiği yoğurtların Soçi'ye girişine izin vermedi. Bu durumun aşılması için Amerikan senatosu dahi devrede. 
 
yoğurt

BİR DEFAYA MAHSUS İZİN

Senatör Chuck Shumer, Rusya'nın Washington büyükelçisine mektup göndererek, bir defaya mahsus yoğurtların girişine izin verilmesini istedi. Sorunun süt ürünlerinin ithalatıyla ilgili iki ülke arasında fikir ayrılığından kaynakldığı belirtildi.  
 
200'DEN FAZLA SPORCUNUN SPONSORU

Gerekli protein ve enerjiyi yoğurtla karşıladıklarını ifade eden sporcular da şikayetçi. Çobani firması aynı zamanda, Soçi'de madalya için yarışan 200'den fazla ABD'li sporcunun sponsorlarından biri konumunda.  

internethaber

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri