Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soğuk havada ağızdan nefes almak sakıncalı

01.02.2011 11:48
Türkiye Kızılay Derneği uzman hekimlerinden Dr. Dursun Bostancı, soğuk havada ağızdan nefes alınmasının kalp krizi riskini artırması yanında, bir çok sakıncası olduğunu söyledi.

Bostancı, Cihan Haber Ajansı 'a yaptığı açıklamada, ağızdan nefes almanın insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Burundan nefes almak gerektiğini ifade eden Bostancı, soğuk havada ağızdan alınan nefesin kalp krizi riskini artırdığını ifade etti. Bostancı, "Doğrudan ağızdan alınan nefes damarlarda daha çok büzüşmeye sebep oluyor. Bu da tansiyonu yükseltiyor ve kalp krizi riskini artırıyor. Ayrıca, mideye de soğuk hava doluyor. Bu da mideyi olumsuz etkiliyor. Mümkün olduğunca özellikle soğuk havalarda burundan nefes almaya dikkat edilmeli. Burunun tıkalı olmamasına özen gösterilmeli. Soğuk havada dışarı çıkarken de ağız temiz bir atkı ile kapatılmalı." diye konuştu.

Ağızdan nefes alınmasının başka bir zararının da havadaki bütün kirlilik unsurlarının doğrudan ciğerlere çekilmesi olduğunu vurgulayan Bostancı, şu bilgileri verdi: "Kışın hava daha da kirli olabiliyor. Çünkü ısınmak için yakılan kömür havada partiküller bırakıyor. Ayrıca, baca dumanları da risk taşıyor. Ağızdan nefes alındığı taktirde hem duman, hem de havada asılı duran partiküller doğrudan ciğerlere çekiliyor. Bu da insanı hasta ediyor. Burunun özel yapısı ise kirlilik unsurlarını büyük ölçüde temizleyerek ciğerlere havayı gönderiyor. Bu bakımdan burundan nefes almak sağlık açısından son derece önemli."

Kaynak:
Bu haber toplam 3254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri