Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Solgun: Seyit Rıza'nın cenazesi yakılıp külleri savruldu

20.11.2014 08:02
Taraf gazetesi yazarı Cafer Solgun, Dersim katliamı sırasında asılan Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerinin yakıldığını ve küllerinin savrulduğunu öne sürdü.

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programına konuk olan Solgun, Dersim katliamı sırasında asılan Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerinin Fırat Nehri'nin kıyısında yakıldığını ve küllerinin savrulduğunu iddia etti.

"DEVLETE DEFALARCE BAŞVURDUK"

Devlete bir çok kez 1937'de asılan Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerini öğrenmek için başvurduklarını fakat bir türlü sonuç alamadıklarını söyledi.

Solgun, yapılan resmi bir çok başvuruya "Böyle bir olay kayıtlarımızda bulunmamaktadır" cevabı aldıklarını söyledi.

"SEYİT RIZA'NIN CESEDİ YAKILIP, KÜLLERİ FIRAT'A SAVRULDU"

"Bunun dalga geçmek" olduğunu belirten Solgun, Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerine ne yapıldığını devletin açıklamak zorunda olduğunu söyledi. ve şu iddiada bulundu:

"Biz biliyoruz ki Seyit Rıza ve arkadaşlarının cenazelerini, Fırat Nehri'nin kıyısında yaktınız ve küllerini de savurdunuz."

Ahmet Hakan'ın "Bunu nereden biliyorsunuz?" sorusuna Solgun, "Bu yaygın bir rivayettir" diye konuştu ve bunun belgesinin devlet kayıtlarında olması gerektiğini kaydetti.

Bu haber toplam 2654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri