Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soma için istifa çağrısı CHP'yi karıştırdı

19.05.2014 13:06
Soma faciası nedeniyle Sabahat Akkiraz'ın dün istifasını sunmasının ardından CHP'de gözler diğer vekillere çevrildi.

CHP'de Soma İçin Toplu İstifalar Yaşanabilir, Türkiye'yi yasa boğan maden faciasının ardından siyasette de hareketli günler yaşanmaya başladı. 301 işçinin yaşamını yitirdiği olayda özellikle CHP kanadından hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan isimler oldu.

CHP'DE TOPLU İSTİFA İDDİASI

Bu isimlerden biri de CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz... Akkiraz dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na istifa dilekçesini sunduğunu açıkladı. Ankara kulislerine bomba gibi düşen bu açıklama sonrası CHP'de toplu istifalar yaşanabilir yorumları yapılmaya başlandı.

İLK ÇAĞRI ŞAFAK PAVEY'DEN GELDİ

CHP Milletvekili Şafak Pavey de Soma’daki maden faciasının ardından kaleme aldığı yazıda, kendisi dahil tüm milletvekillerine istifa çağrısı yapmıştı. Pavey, "Ne siz başbakan, ne bakanlarınız bakan, ne ben milletvekili olmayı hak etmiyoruz, birlikte etmiyoruz… Zerrece etmiyoruz… Gelin birlikte utanalım ve birlikte istifa edelim. Belki bu toplumun kaderini değiştiririz aradan çekilirsek…" ifadesini kullanmıştı.

KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

CHP'li Akkiraz Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: "Perşembe günü saat 17.00 de vekillikten istifa dilekçemle Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Soma faciası sonrası istifa etmeliyiz dedim. Genel başkanımız konunun şu anda çok taze olduğunu gerekirse istifa kurumunun da önemli bir seçenek olduğunu belirtti. Bugün bazı arkadaşlarımında bu yönde çağrıları olduğunu duydum.Buna sevindim. Soma’nın siyasi sorumluluğunu alamayan iktidara karşı birleşmeli. İktidarın koltuk aşkına,siyasi sorumluluk almama çabasına karşılık somada yitirdiğimiz canların yanında olmak için koltuğa ihtiyacımız yok."

ŞAFAK PAVEY'DEN İSTİFA AÇIKLAMASI

İstifa çağrısı yapmasına rağmen kendisi istifa etmeyen CHP'li Şafak Pavey bir açıklama yaptı. Pavey, "İstifada şöyle bir yanlış anlama doğdu. Ben CHP’ye ya da muhalefetteki diğer partilere değil, AKP’lilere istifa çağrısı yapmıştım. İçlerinden biri bile istifa etmek saygınlığını gösterirse hemen istifa edeceğim. Sonuna kadar sözümün arkasındayım. Hele hele; ‘Aklı olan kurtuldu’ diyen, ‘Tekme atan rapor aldı’ diyen filan da istifa edeceklerini açıklarsa, onlarla aynı anda istifa ederim. Ben istifa kavramını, "bir türlü akıllarına gelmiyor, model olayım" diye sundum." dedi.

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri