Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Somali'de Müslümanlar iktidarda

27 Ocak 2009 / 19:21
Eş-Şebab grubundan bir grup savaşçı, Etiyopya birliklerinin ülkeyi terketmesinden birkaç saat sonra Somali’nin Baidoa şehrini istila etti ve parlamento binasını ele geçirdi.
Etiyopya işgal güçlerinin Somalı'yi terketmelerinin ardından, Mogadişu'da İslamcı gruplar yeniden iktidarı ele geçirdi. Mogadişu’da gazetecilik yapan Muhammed Şeyh Nur, El-Cezire’ye yaptığı açıklamada eş-Şebab savaşçılarının havaalanı ve başkanlık sarayını da kontrol altına aldıklarını söyledi. Şeyh Nur, “şu anda şehrin kontrolü tamamen ellerinde ve insanları hareketsiz kalmaya zorluyorlar. Çarpışmalar sonucunda bazı yaralanmalar meydana geldi fakat şimdiye kadar ölüm gerçekleşmedi” dedi.

Eş-Şabab’ın sözcülerinden Şeyh Muhtar Robow da “Şehir tamamen bizim elimizde. Baidoa’yı bugün kontrol altına aldık” diye konuştu. Robow, grubunun savaşa devam etmeye ve İslami hukukun en katı modelinin bütün ülkede uygulamaya koyacaklarına yemin ettiğini açıkladı

Zayıf güvenlik şartlarından dolayı Somali parlamentosu, Abdullah Yusuf Ahmed’in geçen ayki istifasından sonra yeni bir başkan seçmek amacıyla komşu ülke olan Cibuti’de toplanacak.

Yeni Başkan

Pazartesi günü, parlamento muhalif Somali Yeni Liberasyon [Alliance for the Re-Liberation of Somalia (ARS)] ittifakının 200 üyesinin katılımına izin vererek büyüklüğünün iki katı oy kullandı.

75 koltuk diğer muhalefet ve sivil toplum üyeleri tarafından dolduruldu. Birleşmiş Milletler ise Cibuti’deki farklı taraflar arasında aracılık ediyor.

BM Somali elçisi Ahmedou Ould-Abdullah parlamento reformunu memnuyetle karşıladığını bildirerek, şunları söyledi: “Bu oylama bana son derece cesaret verdi, bundan dolayı Somali liderlerine, parlamenterlere ve böyle olumlu bir adımın atılmasında yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Yeni üyelerin yemin etmesinden sonra, parlamentonun yeni başkanı seçmesi bekleniyor.

İslam Mahkemeler Birliği’nin ve ARS'nin ılımlı kanadının Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, parlamentonun muhalefet ittifakı üyelerinin seçimini oylamasından sonra ülkenin başkanlığına aday olacağını duyurdu. Ahmed, “eğer başkan seçilirsem elimden gelen herşeyi samimiyetle yapacağım” şeklinde konuştu.

Halen başbakan olan Nur Hasan Hüseyin ve selefi Ali Muhammed Gedi de dahil olmak üzere en az 16 aday bir sonraki başkan olabilmek için yarışacaklar.Kaynak:
Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri