Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Somali'de Türk heyetine bombalı saldırı

22.01.2015 16:54
Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk heyetini hedef alan bir intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 3 Somalili hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın ziyaret edeceğiSomali Mogadişu'da Türk heyetinin kaldığı otelin karşısında bomba yüklü araçla bir intihar saldırısı düzenlendi.

TÜRK HEYETİ GÜVENDE

Ensonhaber.com'un ulaştığı Türk heyeti, güvende olduklarını ve herhangi bir sıkıntı olmadığını iletti.

Somali'de Türk heyetine bombalı saldırı 

ERDOĞAN ZİYARETİNİ İPTAL ETMEDİ

Afrika gezisi kapsamında bugün Etiyopya'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yarınki Cibuti ziyaretinin ardından Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geçeceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini iptal ettirmediği, yarın Somali'de olacağı öğrenildi.

Somali'de bombalı saldırı sonrası ilk görüntüler Video

SALDIRIYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Davos'ta yaptığı açıklamasında Somali'nin başkenti Mogadişu'da gerçekleştirilen intihar saldırı hakkında konuştu. Davutoğlu, saldırının Türk heyetinin kaldığı otelin karşısında gerçekleşmesiyle ilgili "Doğrudan heyetimizin hedef alınıp alınmadığı araştırılıyor." ifadelerini kullandı.

3 SOMALİLİ HAYATINI KAYBETTİ

Davutoğlu, ayrıca saldırıda "3 Somalili kardeşimiz hayatını kaybetti" dedi.

TİKA BAŞKAN YARDIMCISI'NDAN AÇIKLAMA

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

"Bu olay Somali'ye bakışımızı değiştirmeyecek. Araçsız bir insan saldırısı oldu. Aracı patlattılar. Henüz hiçbir vatandaşımıza bir şey olmuş değil. Müdahale edildi. Hayat normale dönüyor yavaş yavaş. Türk heyetinde herhangi bir olumsuz durum yaşanmadı."

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Mogadişu’da daha önce de, Haziran 2013'te Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu. Saldırıyı Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üslenmişti.

Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri