Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son ankete göre çözüm sürecinin en etkili ismi kim?

22.05.2013 19:50
Çözüm süreci devam ederken vatandaşa sürecin en etkili isminin kim olduğu soruldu. İşte Güneydoğu ve Doğu halkının gözüyle çözüm sürecinin en etkili ismi...

 

Uluslararası Kültürel Araştırmalar Merkezi'nin yaptığı son anket Doğu ve Güneydoğu halkının çözüm sürecine olan bakışını ortaya koydu. “Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı Araştırması” başlıklı son ankete göre çözüm sürecinin en etkili ismi kim sorusunun yanıtı da verildi. Ankete katılan 2 bin 985 kişinin yüzde 84'ünün çözüm konusunda oldukça iyimser olduğu bildirilirken yüzde 68'inin ise çözüm girişimlerini samimi bulduğu belirtildi.

“Son ankete göre çözüm sürecinin en etkili ismi kim?”sorusunun yanıtı da belli oldu. Ankete göre süreçte en etkili kişinin Başbakan Erdoğan olduğu sonucu çıktı. Öte yandan ankete katılanların yüzde 88.3'ü CHP'nin yüzde 94.4'ü ise MHP'nin Kürt sorunun çözümünde engelleyici rol oynadığını öne sürdü.

YÜZDE 84 ÇÖZÜME SICAK BAKIYOR

'Eğer hükümet üzerini düşeni yapmazsa büyük hayal kırıklığı yaşarım' diyenlerin oranı yaklaşık yüzde 76 iken 'PKK üzerine düşeni yapmazsa büyük hayal kırıklığı yaşarım' diyenlerin oranı ise yaklaşık yüzde 74 oldu. Halkın yüzde 70' ise PKK'nın silah bırakabileceğine inandığını dile getirdi.

SÜRECİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ BAŞBAKAN ERDOĞAN İLE ABDULLAH ÖCALAN

Araştırmanın ikinci bölümünde ise çözüm sürecinin en önemli aktörünün Başbakan Erdoğan olduğu sonucu çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 77,69'unun "Erdoğan isterse Kürt sorununu çözebilir"dediği bildirildi. Başbakan Erdoğan'ın aynı zamanda yüzde 68,9 ile devlet cephesinin en önemli aktörü olarak görüldüğü kaydedilirken araştırmaya katılanların yüzde 88,3'ünün CHP'nin süreçteki tutumunu çözümü engelleyici bulduğu, bu oranın MHP için yüzde 94'4 olarak çıktığı öne sürüldü.

Ankete göre Kürt siyasal hareketinin en önemli aktörü olarak ise terörist başı Abdullah Öcalan'ın görüldüğü sonucu ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 73,33'ünün Öcalan isterse PKK'nın silah bırakabileceği düşüncesini taşıdığı bildirildi.

ANADİLDE EĞİTİM SORUNU ÇÖZER

Araştırmaya katılanların büyük bölümünün (yüzde 67,2), yeni anayasanın Kürt sorununun çözümünde kritik bir etkiye sahip olduğuna ve mevcut meclisin yeni bir anayasa yapabileceğine inandığı dile getirilirken katılımcılara yöneltilen “hangisi olursa Kürt sorunu çözülür” sorusuna anadilde eğitim yanıtını verenlerin oranının yüzde 41 olduğu ifade edildi.

Bu haber toplam 2208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri