Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son bir isim kaldı: 1 koltuk 4 aday

25.06.2015 01:14
Meclis Başkanlığı için 3 partinin adayları belli oldu, AK Parti'de ise istişareler sürüyor. CHP'de Deniz Baykal, MHP'de Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP'de ise Dengir Mir Mehmet Fırat o koltuğa aday. İsimleri netleşen 3 adayın da yaşı 70'in üzerinde.

7 Haziran'daki genel seçim sonrası oluşan yeni Meclis'te milletvekilerinin yaş ortalaması yakkaşık 50.Şu ana kadar Meclis Başkanı adayı olan üç siysetçinin yaşları da 70'in üstünde. CHP’nin adayı Deniz Baykal 77, MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 71, HDP’nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat ise 72 yaşında.

 

İLK 2 TUR SALI GÜNÜ

İlk iki turu Salı, gerekirse üçüncü ve turu Çarşamba günü yaplacak Meclis Başkanı seçimi, kurulacak koalisyon hükümetinin de ilk işaretlerini verecek. İlk iki turda seçilebilmek için gerekli oy en az 367. Hiçbir aday bu oya ulaşamazsa üçüncü turda 276 oy aranacak. 276 oy alan da olmazsa, dördüncü ve son turda en fazla oy alan iki aday yarışacak ve en çok oyu alan seçilecek.

 

HDP'NİN ADAYI DENGİR MİR MEHMET FIRAT

'ÇATI ADAY' ŞİMDİ BAŞKANLIĞA ADAY

CHP'nin Meclis Başkanı adayı partinin eski lideri ve Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal'ın ismi sabah saatlerinde açıklanmıştı. HDP'nin Meclis Başkanı adayı Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın adı ise bir süredir konuşuluyordu; beklendiği gibi de oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu, geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP'nin "çatı adayıydı"; şimdi Meclis başkanlığına aday. AK Parti'de ise ismi en çok telaffuz edilen isim, Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı.

 

 

İŞTE MHP'NİN MECLİS BAŞKANI ADAYI

'KOALİSYONLA ALAKASI YOK'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Başkanı adayı olan ve halen bu görevi geçici olarak sürdüren Deniz Baykal'ı makamında ziyaret ettikten sonra gazetecilere bir açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu bir gazetecinin, Baykal'ın adaylığının koalisyon ortaklığıyla bir ilgisinin olup olmadığına ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, "Bunun koalisyonla alakası yok." yanıtını verdi.

 

Baykal'ın adaylığı ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, "Sayın Baykal demokrasiye bağlı, kurallara inanan, Cumhuriyetin değerlerine önem veren, Türkiye bağlılığını herkesin bildiği isim. Umarız bu geçici görev sürekli hale dönüşmüş olur. Milletvekili arkadaşlarım da sayın Baykal'ın Meclis Başkanı olarak aday olmasını istiyorlar. Kendisinden bu konuda ricada bulundum. Umarım Türkiye için hayırlı olur." dedi.

 

YAPTIĞI GAF İÇİN ANLAYIŞ İSTEDİ

Deniz Baykal ise CHP adayı olmaktan kıvanç duyduğunu söyledi. Dün yeni Meclis'in ilk oturumundaki dil sürçmesi ile ilgili yorumu ise "Geçici Genel Başkanlık. Bunu ikinci kere yapıyorum. 20 yıl başkanlık yapan bir insanın Meclis Başkanlığı'na dilini alıştırması kolay olmuyor. Herkesin bunu anlayışla karşılamasını rica ediyorum." oldu.

Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri