Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sonpeygamber.info’dan bir ilk daha

08.03.2009 10:45
Hz. Peygamber'in dini, akademik ve kültürel birikimini internet yoluyla milyonlara taşıyan Sonpeygamber.info bugün çok farklı...

Kurulduğu günden bu yana Hz. Peygamber hakkındaki dini, akademik ve kültürel birikimi çağın etkin iletişim aracı internet yoluyla milyonlara taşıyan Sonpeygamber.info web portalı bu yılki Mevlid Kandilinde dolu dolu içeriğiyle yine bir ilke imza atıyor.

Mevlid İlk Defa Manzum Şiir Formatında Seslendiriliyor

Asırlardır Hz. Peygamber’e duyulan bağlılık duygularının tercümanı olan ve Türkçe’nin en büyük şaheserleri arasında gösterilen Mevlid (Vesiletü’n-Necat) ilk defa Sonpeygamber.info için manzum şiir formatında okundu. Şimdiye dek musikî potasında yorumlanıp okunagelen Mevlid, İbrahim Paşalı tarafından Sonpeygamber.info okurları için yeni bir konsept ve formda seslendirildi.

Mevlid’in en çok bilinen ve okunan bahirlerinden fasılların seslendirildiği kayıtlar www.sonpeygamber.info adresi üzerinden dinlenebilecek.

Süleyman Çelebi’nin 1409 yılında kaleme aldığı, Hz. Peygamber’in veladetinin estetik bir dil ve coşkun duygularla anlatıldığı bu klasik eser, bu çalışmayla asırlar sonra yeniden yorumlanmış olacak.

Özel Mevlid Kayıtları

Arşivlerden özel olarak derlenen ve Münir Nureddin Selçuk, Kani Karaca, Hafız Mecid Sesigür, Hafız Kemal ve Hafız Fahri gibi artık aramızda olmayan ustaların Mevlid icraları da Sonpeygamber.info’da olacak. Yine Sonpeygamber.info tarafından oluşturulan seçkide okurlar Mevlid’in her bir bahrini başka bir musiki üstadından özel tevşihlerle birlikte dinleme fırsatı yakalayacaklar.

Tüm Yönleriyle Mevlid ve Mevlid Kutlamaları

Sonpeygamber.info’nun Mevlid Kandili özel yayınında ayrıca Mevlid geleneğinin dindeki yeri, tarihsel ve kültürel arka planı gibi tüm yönleri hakkında doyurucu bilgi ve kapsamlı analizler uzman ilahiyatçı ve kültür tarihçilerinin imzalarıyla yer alacak.

Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info web portalı, çağdaş dünyanın etkin iletişim aracı olan interneti kullanarak, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'i yaşadığımız dünyaya en iyi şekilde anlatmak ve tanıtmak amacıyla 19 Nisan 2007'de yayın hayatına başladı. İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun da katıldığı bir gala ile açılışı yapılan web portalı, yayın hayatına başladığı ilk günden bu yana büyük ilgi görüyor.
 
Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere üç dilde yayın yapan site şu günlerde Almanca yayın yapmaya hazırlanıyor. Site 1. yayın yıldönümü olan geçtiğimiz Nisan ayında kitle iletişim araçları dalında Dünyada Hz. Peygamber sevgisini en iyi anlatan site olarak Uluslararası al-Mahabba Ödülleri’nde birinciliğe layık görülmüştü.

Öte yandan Sonpeygamber.info bu yıl Kutlu Doğum Haftasında 11 Nisan günü gerçekleştireceği etkinliğe hazırlanıyor. Uzun süreden beri devam eden Siyer Atölyesi çalışmalarının, akademisyenler tarafından müzakerelerinin yapılacağı etkinlikte aynı zamanda Hadis-Siret Araştırma Ödülleri Yarışmasında başarılı olan isimlere ödülleri takdim edilecek.

Bu haber toplam 1792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri