Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son seçim anketinde partilerin oy oranları

11.02.2014 16:48
Optimar Araştırma, Türkiye genelinde 5204 kişiyle görüşerek yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. İşte anketteki çarpıcı sonuçlar:

Optimar'ın "Türkiye Gündemi" Araştırması'nda "Gülen Cemaati siyasallaşmış, emniyet ve yargıda çeteleşmiş,paralel yapı kurmuştur" diyenlerin oranı yüzde 48 olurken oldu. Ankette "Bugün Türkiye'de bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?", "Yerel seçimlerde oyunuzu hangi partiye vereceksiniz" sorularına yanıt da verildi.

BUGÜN GENEL SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERİRSİNİZ?

Optimar Araştırma tarafından Türkiye genelinde yapılan anket, 18-64 yaş aralığındaki 5204 kişiyle gerçekleştirildi. 1-7 Şubat tarihleri arasında yapılan araştırmada çarpıcı verilere ulaşılırken, "Bugün Türkiye'de bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" soruna, kararsızlar dağıtıldıktan sonra; yüzde 46,8 ile AK Parti, yüzde 28,1 ile CHP, yüzde 14,1 ile MHP yanıtı verildi.

EN GÜNCEL YEREL SEÇİM ANKETİNE GÖRE PARTİLERİN OYLARI

Yerel seçimle ilgili görüşlerin de sorulduğu ankette "2014'de yapılacak yerel seçimlerde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?" sorusu ankete katılanlara yöneltildi

Verilen yanıtlarda ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra oyların dağılımı; AK Parti Yüzde 44,8 CHP yüzde 29,3 MHP yüzde 14,2 BDP Yüzde 5,6 BBP Yüzde 3,2 Saadet yüzde 1,3 ve HDP yüzde 0,4 oldu.

HALKIN YÜZDE 48'İ PARALEL YAPIYA İNANIYOR

Optimar Araştırma tarafından düzenlenen ankette 17 Aralık operasyonu sonrası Gülen Cemaatiyle ilgili görüşleri de soruldu.

Anketteki, "Gülen Cemaati'nin siyasallaşıp, emniyet ve yargıda çeteleşip, paralel yapı kurduğuna inanıyor musunuz" sorusuna verilen cevaplarda yüzde 48,2 ile "evet", yüzde 25,9 ile "hayır", yanıtı verilirken kararsızların oranı yüzde 25,8 oldu.

CEMAATİN OKULLARI DA SORULDU

Ankete katılanlara "Gülen Cemaati'nin dünya genelinde kurduğu okullarla ülkemizi tanıtmak olduğunu ve Türkiye'ye katkı sağladığına inanıyor musunuz" sorusu da soruldu. Verilen yanıtlarda okulları olumlu bulanları oranı yüzde 42,8, olumsuz bulanların oranı yüzde 34,1, görüş bildirmeyenlerin orası ise yüzde 23,1 olarak çıktı.

YÜZDE 36,8'İN GÖRÜŞÜNE GÖRE "GÜLEN CEMAATİ ABD VE İSRAİL'E ÇALIŞIYOR"

Türkiye genelinde 5204 kişiyle gerçekleştirilen ankette sorulan sorulardan biri de "Gülen Cemaati'nin Türkiye düşmanı yabancı güçlerle birlikte hareket etmekte, ABD ve İsrail yararına çalıştığına inanıyor musunuz?" sorusu oldu.

Ankete katılanlar Yüzde 36,8 ile evet, 31,5 ile hayır, 31,7 ile kararsızım yanıtını verdi.

Araştırmayla ilgili değerlendirmede bulunan Optimar Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, "1-7 Şubat tarihleri arasında yaptığımız ankette yerel seçimlerle ilgili 6, Gülen Cemaatiyle ilgili olarak da 14 ayrı soru sorduk. Halkımızın ciddi bir kısmı Gülen Cemaati'nin yabancı kuvvetler için çalıştığına inanıyor ve daha da çarpıcı olanı paralelyapının mevcudiyetine inanların oranı, AK Parti'ye oy verenlerin üstünde olması" diye konuştu.

Hilmi Daşdemir, anket detaylarını önümüzdeki günlerde canlı yayında açıklayacağını söyledi.

HABER10

Bu haber toplam 2036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri