Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sonar'ın cumhurbaşkanlığı anketi

24.06.2014 11:07
CHP'nin anketçisi Sonar'ın son araştırması, Ulusalcılara "EKMELEDDİN TAYYİP'E RAKİP DEĞİL Erdoğan'ı yenmek için yeni aday şart" dedirtti.

CHP Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Alevisi, Gezicisi, laik olanı İslamcı adaya oy verecek.

SONAR Araştırma Şirketi’nin 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimlerine yönelik yaptığı ankette; iki adayla girilmesi durumunda Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçimleri kazanma ihtimali ortaya çıktı.

ERDOĞAN İLK TURDA SEÇİMİ KAZANABİLİR

Aydınlık’a açıklama yapan Hakan Bayrakçı, “Tayyip Erdoğan ilk turda seçimi kazanabilir. Kazanmasa bile yüzde 50’nin biraz altında kaçırır. Bu durumda ikinci turda cumhurbaşkanı seçilmesi mukadderdir” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 52'Yİ GÖRDÜ

Partilerin ve adayların oy oranlarını saptamak amacıyla yapılan ankette “Cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi partinin adayına oy vereceksiniz?” sorusuna yüzde 46’sı “Tayyip Erdoğan” cevabı verirken, “İhsanoğlu’na oy vereceğim” diyenler yüzde 35.3’te kaldı. Katılanların yüzde 6.2 si BDP/HDP’nin adayına oy verdi.

Ekmeleddin İhsanolu ile ilgili tüm haberler

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir

Kararsızlar orantısal olarak dağıtıldığında Erdoğan yüzde 52.6 İhsanoğlu 40.3 oy alıyor. Türkiye genelinde farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyetten 26 ilden 2.800 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen anketin sonuçları şöyle:

 

ÖNCEKİ ANKETTE AKP YÜZDE 34.2 ÇIKMIŞTI

Sonar’ın cumhurbaşkanlığı seçimleri için Haziran ayı araştırma sonuçlarında AKP’nin çıkaracağı adaya oy vereceklerin oranı yüzde 32.4 çıkmıştı Sonar’ın yüz yüze anket yöntemi kullanarak yaptığı araştırma 2 bin 850 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi. 26 il ve 30 köyde gerçekleştirilen anketin yüzde 20’si kır özelliği taşıyan ilçe ve köy merkezlerinde yapıldı. Ankete katılanlara, cumhurbaşkanı adayı için isim belli olmadan hangi partinin adayına oy vermeyi düşündükleri soruldu. Ankete katılanların yüzde 34.2’si AKP derken, yüzde 13.5 CHP, yüzde 10.2 MHP, yüzde 1.4 ise diğerlerini tercih etti. Ankete katılanların yüzde 18.8’i muhalefetin ortak aday çıkarması halinde o adaya oy vereceğini belirtirken, yüzde 15.1’i adaylara bakarak oy vereceğini, yüzde 6.8’i ise kararsız olduğunu kaydetti.

ULUSALCILAR BU ANKETİ KONUŞUYOR

Öte yandan İslamcı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı CHP'nin seçmen kitlesini oldukça korkuttu. Bugüne kadar sadece algılar üzerinden bu korku sürerken Sonar'ın son seçim anketiyle iki katlandı.

GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ

Bu haber toplam 2600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri