Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soner Yalçın'dan 'Çatışma' Ayarlı Haber!

17.02.2011 19:47
Ergenekon kapsamında gözaltına alınan Soner Yalçın’ın mezhepsel çatışmaya zemin hazırlamak için yaptırdığı haberlerin teknik takibe takıldığı iddia edildi.

 

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Odatv sahibi Soner Yalçın ve çalışanlarının, Ergenekon sanıklarıyla birlikte halkı kin ve nefrete sevk etmek” suçlamasıyla sorgulandığı iddia edildi. Teknik takibe takılan görüşmelerde, mezhepsel çatışmaya zemin hazırlayacak nitelikte haber yaptırıldığı ve “Kitleleri sokağa dökmek için bu haber böyle yapılmalı” dendiği iddia edildi.

BİLGİSAYARLAR ÖNLERİNDE AÇILDI

Odatv’nin sahibi Soner Yalçın, İnternet sitesinin yayın Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Ayhan Bozkurt’un Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri devam ediyor. Dün, yapılan aramalar sırasında ele geçirilen belgeler ve dijital malzemeler gözaltındaki isimler ve avukatlarının huzurunda açıldı. 

YALÇIN KÜÇÜK’LE ORTAK MISINIZ?

Soruşturma aşamasında yaklaşık 8 ay boyunca devam eden çalışmalarda elde edilen bazı bilgiler ışığında zanlılara yöneltilmek üzere önemli sorular hazırlandığı öğrenildi. Bu sorulardan bazıları Ergenekon sanıkları ile irtibatları üzerine oldu. Soner Yalçın’a, Yalçın Küçük’le bağlantıları ve Küçük’ün, “Soner benim ortağım” sözleri de soruldu.

DALAN VE ÇÖMEZ İLE İRTİBATLARI

Yapılan dinlemeler sırasında Soner Yalçın’ın firardaki Ergenekon sanıklarından Bedrettin Dalan ve Turhan Çömezle sık sık görüştüğü belirlendi. Bu görüşmeler sırasında Dalan ve Çömez’in bazı haberler konusunda Yalçın’a uyarılarda bulunduğu iddia ediliyor. Soner Yalçın’ın bağlantılı olduğu iddia edilen Ergenekon sanıkları da tespit edildi.

MEZHEPSEL ÇATIŞMA İDDİALARI

Soner Yalçın hakkındaki iddialardan biri de; Odatv’de mezhepsel çatışmaya zemin hazırlayacak haberler yaptırdığı yönünde. Sitedeki bu tarz haberlerin bizzat Yalçın’ın talimatı ile siteye konulduğu belirtiliyor. Dinlemeye takıldığı iddia edilen konuşmalarda “kitleleri sokağa dökmek için bu haber böyle yapılmalı” dendiği öne sürülüyor.

KÖTÜ BİR MUAMELE YOK

İşlemlerin tamamlanmasının ardından ilk sorguya alınan şüpheli Soner Yalçın susma hakkını kullandı. Sırasıyla sorguya alınan Pehlivan, Bozkurt ve Terkoğlu da susma haklarını kullandılar. Poliste 4 günlük gözetim süreleri bulunan zanlıların bugün adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. Ayhan Bozkurt’un avukatı Tugay Topbaş “İçeride bulunan arkadaşlar susma haklarını kullandılar. Emniyette ifade vermiyoruz. Arkadaşların durumları iyi. Tabii gözaltı koşullarında ne kadar iyi olurlarsa. Fakat kötü bir muamele yok. Sevkin tamamlanmasını bekliyoruz. Yarın (bugün) adliyeye sevk edilmesini bekliyoruz. Soner Yalçın, Barış Terkoğlu susma haklarını kullandı. Ayhan Bozkurt ve Barış Pehlivan içinse biz geldik. Bu arkadaşlar da susma haklarını kullanacaklar. Sorgulama olmadığı için herhangi bir soru sorulmadı’’ dedi.

Star

 

Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri