Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soros: Çin ile ilişkilerini geliştirmeli yoksa 3. Dünya Savaşı çıkar

18.06.2015 14:25
Milyarder yatırımcı George Soros, ABD'nin küresel barışın korunması için Çin ile ilişkilerini onarması gerektiğini, aksi takdirde 3. Dünya Savaşı'nın acı sonuçlarına maruz kalabileceğini söyledi.

New York Review of Books için bir makale kaleme alan ABD'li milyarder Soros, ikinci kez 3. Dünya Savaşı uyarısında bulundu. Ünlü spekülatör, "Hem ABD hem Çin için karşılıklı anlayış noktasına varılması hayatı önemde. Zira bu seçeneğin alternatifi hiç hoş değil" diye yazdı
Çin'in ekonomik reformlarının başarısız olması halinde büyük bir tehlike doğabileceği uyarısı yapan Soros, "Böyle bir durumda Çin lideri Şi Cinping, hem Çin'i bir arada tutmak hem de koltuğunu korumak için ülke içinde çatışmaları körükleyebilir" iddiasında bulundu.Soros, bu ortamda vücut bulacak Rus-Çin ittifakının tüm dünyayı savaşa sürükleyebileceğini belirterek, "Çin ile Japonya gibi ABD'nin müttefiki olan bir ülke arasında yaşanacak çatışma, askeri boyuta evrilebilir ve böyle bir durumda 3. dünya savaşının eşiğine geleceğimizi söylemek abartı olmaz" ifadelerini kullandı.

Moskova, Pekin ve Washington yönetimleri arasındaki kilit farklılıklara da işaret eden Soros, Çin ve Rusya'nın kendilerini ‘ABD'nin dünya hakimiyeti isteğinin' kurbanı olarak gördüklerini savundu.
Soros, Washington yönetimine küresel barışın korunması için şu tavsiyelerde bulundu: "ABD hükümeti, tüm zorluklara karşın Çin ile stratejik ilişkilerini güçlendirmek için iyi niyet adımı atmalı. Bu adım, ortak çıkarların ve rekabet alanlarının belirlenmesini içerebilir. İlk adım, işbirliği daveti, sonraki de kısasa kısas pazarlığı olabilir."

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri