Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Sosis stoklarının başına bir köpek getirildi'

27.06.2012 14:57
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Parti Ekonomi Konseyi Başkanı Kurt Laouk, Avrupa Destek Mekanizması'na (EFSF) başvurmasının ardından Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralmaması gerektiğini açıkladı.

Louk, Rumlar için ağır bir tabirde bulunarak, "Sosis stoklarının başına bir köpek getirildi." dedi.

Rum Alithia gazetesi, Louk'un, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan gibi mali destek talebinde bulunan bütün ülkelerin AB dönem başkanlığı yapmamalarını da istediğini yazdı. Habere göre Kurt Lauk "Kıbrıs kendisi bir krizin ortasındayken krizleri nasıl yönetebilir? Başkanı salgın bir hastalığın pençesindeyken Avrupa'yı asla tedavi edemeyiz." ifadelerini kullandı.

Gazete, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın ise Lauk'a mesafeli durarak "AB Konsey başkanlığını yürüten diğer ülkeler gibi Kıbrıs da, 6 aylık dönem başkanlığı sırasında Avrupa Birliği ve üye ülkeler çıkarına görevlerini üstlenecek" açıklamasını yaptığını yazdı.

Bir başka Rum gazetesi Simerini de Kurt Lauk'un Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı yapmasına izin verilmemesi gerektiği açıklamasını okurlarına, "Sosis stoklarının başına köpek getirildi" başlığıyla aktardı.

Habere göre Laouk tarafından yapılan açıklamada, "Sosis deposunun başına köpek getirilirse bu Avrupa paradoksudur" diyerek AB dönem başkanlığı için ülkenin büyüklüğü değil itibarının kriter olması gerektiğine vurgu yaparak "Kıbrıs bu rolü (dönem başkanlığını) nasıl üstlenebilir?" diye sordu ve özetle şunları söyledi: "Kurtarma mekanizmasına başvuran bir ülkenin dönem başkanlığını almasını kabul etmek diğer üye ülkeler açısından kabul edilemez. Kıbrıs hangi yetkiyle istikrar çabasına kayda değer ivme kazandırabilir? Kendisi bir krizin ortasındayken krizleri nasıl yönetebilir? Başkanı özellikle salgın bir hastalığın pençesinde yoğun bakım ünitesinde tedavi görürken, Avrupa'yı asla tedavi edemeyeceğiz."
 

Bu haber toplam 2452 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri