Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soykırım krizi! Türkiye Büyükelçiyi geri çağırdı!

23.04.2015 00:47
Avusturya'nın Soykırım kararına tepki gösteren Ankara, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ü istişareler için Ankara'ya geri çağırdı.

Türkiye, Avusturya'nın "soykırım" kararına tepki gösterdi. Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi geri çağrıldı.

Türkiye'nin Avusturya'nın "soykırım" kararına tepki gösterdiği açıklandı. Dışişleri Bakanlığı, Avusturya Parlamentosu'nda imzalanarak açıklanan 1915 olaylarına ilişkin deklarasyona karşı radikal bir karar alarak Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ü istişareler için Ankara'ya geri çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan partilerin meclis grup başkanlarınca bugün imzalanarak açıklanan 1915 olaylarına ilişkin deklarasyon tarafımızda büyük bir infial yaratmıştır. Avusturya Parlamentosu’nun hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı bir şekilde Türk milletine suç isnat etmek hakkı ve yetkisi yoktur. Bilinmelidir ki, Türkiye ve Türk milleti tarihine atılan bu iftirayı unutmayacaktır.

Öyle anlaşılıyor ki ülkemizin insani ve somut açılımlarını görmezden gelmekte ısrar eden bazı çevrelerce yürütülen algı operasyonu tuzağına, Birinci Dünya Savaşı sırasında aynı saflarda savaştığımız ve yaşanan büyük trajedinin “soykırım” olarak nitelendirilemeyeceğini en iyi bilecek durumda olan Avusturya da düşmüştür.

Ortak bildiride tüm Hristiyan grupların acıları paylaşılırken, bu süre zarfında hayatını kaybeden Müslümanlara hiç değinilmemiş olması, insaniyetten bahsedenlerin dini temelde yaptıkları ayrımcılığın üzücü bir göstergesini teşkil etmiştir. Bu tür ayrımcılıkların günümüzün sorunlarına çözüm üretebilmek bakımından ne denli yanlış olduğu açıktır. Avusturya Parlamentosu’nun başkalarına tarih dersi vermek gibi artık günümüz dünyasında yeri olmayan bu tarafgir davranışını reddediyoruz.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaşananların tek taraflı bir bakış açısıyla, seçici ve ayrımcı bir anlayışla öne çıkarılması ve “soykırım” olarak nitelenmesi hukukun katlidir ve Türkiye tarafından şiddetle reddedilmektedir. İşlemediği bu suçu, siyasi baskılarla Türkiye’ye kabul ettirmek hiç bir şekilde mümkün olamayacaktır.

Avusturya Parlamentosu’nda açıklanan bu bildirinin Türkiye-Avusturya dostluğu ve ilişkileri üzerinde kalıcı olumsuz izler bırakacağı açıktır.

Bu konudaki görüşlerimiz, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisine aktarılmış olup, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş’ün de istişareler için merkeze çağırılması kararlaştırılmıştı.

 
Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri