Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soykırım tasarısını imzalayan tek Türk Cem Özdemir kimdir

03.06.2016 00:32
Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Almanya parlamentosunda oylanan sözde soykırım tasarısına imza atan tek Türk oldu.

Türkiye kökenli olmasına rağmen her fırsatta kendi ülkesini aşağılayan, ve son olarak daAlmanya'da kabul edilen sözde Ermeni soykırımı tasarısını tanıyan tarasıya imza atan Alman Milletvekili Cem Özdemir Çerkes kökenlidir.

TOKATLI BİR AİLENİN ÇOCUĞU

Özdemir Türkiye'den göç eden Tokatlı bir ailenin oğlu olarak Almanya'nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, Bad Urach kentinde dünyaya geldi. Lisenin ardından sosyal pedagoji eğitimi aldı. 1987'den itibaren eğitimci ve serbest gazeteci olarak meslek hayatına atıldı.

YEŞİLLER PARTİSİ EŞBAŞKANI ADAYLIĞINI 2008'DE KOYDU

1981'de Yeşiller Partisi'ne üye oldu. 1989-1994 yılları arasında partinin Baden-Württemberg eyalet yönetiminde görev yaptı. 1992'de göçmen hakları için kurulan Immi-Grün - Bündnis der neuen InländerInnen (Göçmen Yeşili-Yeni vatandaşlar ittifakı) grubunun kurucuları arasında yer aldı. 2 Haziran 2008 tarihinde Yeşiller Partisi eşbaşkanlığına adaylığını açıkladı.

HDP'Lİ VEKİLLERLE KOL KOLA GÖRÜNTÜLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Hükümeti'ni sürekli olarak aşağılayıcı bir dil takınan, kendi ülkesini zedeleyecek hiçbir eylemden geri durmayan Cem Özdemir, doğu ve güneydoğu illerimizde de HDP milletvekilleriyle kol ola vererek kışkırtma amaçlı gezilerde bulunmuştu.

Soykırım tasarısını imzalayan tek Türk Cem Özdemir kimdir

EYALET YÖNETİMİNDEN FEDERAL MECLİS'E

1994 - 2002 yılları arasında Yeşiller Partisi'ni Alman Federal Meclisi'nde temsil etti. 1998'den itibaren Yeşiller Meclis Grubunun iç politika sözcüsü oldu. 2002 yılında Frankfurt'lu halkla ilişkiler danışmanı Moritz Hunzinger ile girdiği kredi ilişkisi ve milletvekilleri ve bakanlara verilen iş için bedava uçuş hakkından özel uçuşlar için yararlandığı gerekçesiyle milletvekilliğinden ayrılma kararı aldı. 22 Eylül 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Birlik 90/Yeşiller Partisi üyesi Cem Özdemir, milletvekilliğini kabul etmediğini Baden-Württemberg Eyaleti Seçim Komisyonu'na resmen bildirdiğini açıkladı.

ABD'DE TÜRKİYE'NİN AVRUPA'DAKİ ROLÜ ÜZERİNE DERS VERDİ

2003 yılında, II. Dünya Savaşı sonrası ABD'nin Avrupa'ya sağladığı Marshall yardımı ruhu çerçevesinde, ABD ile Avrupa arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik bir Amerikan düşünce kuruluşu olan The German Marshall Fund (GMF) adına muhtelif projelerde görev aldı. Aynı süre içinde ABD'nin Wisconsin eyaletindeki Madison Üniversitesi'nde Türkiye'nin Avrupa'daki rolü üzerine ders verdi.

Soykırım tasarısını imzalayan tek Türk Cem Özdemir kimdir

2004'DE AVRUPA PARLAMENTOSU'NA SEÇİLDİ

2004 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçildi. AP'de Yeşiller Grubu / Hür Avrupa İttifakı üyesi olan Özdemir, halen parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonu üyeliğini yürütmektedir. Özdemir, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Avrupa'daki gizli tutukevleri ve uçuşlarına yönelik iddiaları araştırmak üzere AP bünyesinde kurulan komisyonun başkan yardımcılığını yaptı. Özdemir'in üyesi bulunduğu oluşumlar arasında AP'de Kuzey Kıbrıs'la doğrudan ilişki tesis edilmesi amacıyla kurulan İletişim Komitesi, AP ile TBMM arasında diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu ve "Uluslararası Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu"nun (Anti-Racism and Diversity Intergroup) de bulunmaktadır.

Soykırım tasarısını imzalayan tek Türk Cem Özdemir kimdir

Bu haber toplam 2080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri