Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözcü Bu Kez Kendi Manşetinde Boğuldu

24.01.2013 00:50
Başbakan Erdoğan'ın dünkü grup toplantısındaki sözlerini bugün manşetine taşıyan Sözcü gazetesi Erdoğan'ı eleştireyim derken kendisi manşetten çakıldı.

Erdoğan ırkçılığın asabiyet olduğunu belirterek, "Asabiyet şeytandandır. Irkını, kavmini, kafatasını övmek, onunla böbürlenmek; yaratılanı aşağılamak şeytandandır" dedi. Ancak Sözcü gazetesi 'Asabiyet' kelimesini yanlış anlayınca komik duruma düştü.

SÖZCÜ ERDOĞAN'I ANLAMADAN MANŞET ATTI

Başbakan Erdoğan'ın ırkçılığa giden tehlikeli yol olarak kullandığı 'Asabiyet' kelimesini Sözcü gazetesi 'Sinirlilik' olarak algıladı. 'Erdoğan'dan yine bize malzeme çıktı' diye sevinen Sözcü, Erdoğan'ın çiftçi, şehit aileleri, siyasetçi, öğrenci, akademisyen, sanatçı, dizi ve öğretmenlere kızdığını gösteren örnekler vererek manşetini desteklemeye çalıştı. 

Sözcü'nün manşetindeki bu büyük hatasını gazeteci Turgay Güler gördü. Güler, Twitter'da attığı tweet'te takipçilerine ilk önce 'asabiyet' kelimesinin sözlük anlamını sordu ve durumu fark ettirdi. İşte Güler'in attığı tweet'ler: 

"BRAVO SÖZCÜ"

"Asabiyet, Arapça kökenli bir kelime olup "A-sebe" kökünden türemiştir. "Asebe", bir kimsenin baba tarafından akrabalarının oluşturduğu topluluğa verilen isimdir. Asabiyet ise, sözlükte, baba tarafından olan akrabalara aşırı düşkünlük, onların kayırılması doğrultusunda aşırı çaba göstermektir. Sözcü gazetesi, dün Erdoğan'ın ırkçılığı eleştirirken kullandığı ve Kur'an'dan ayetle açıkladığı bu sözcüğü yanlış anlamış. O haliyle de manşete taşımış. Asabiyet şeytandandır diyen Erdoğan'a, "Kendi asabi çıkışlarını unuttu" diye yüklenmiş. Bravo sözcü! "

 Bu da Sözcü'nün bugünkü manşeti: 

 

Haber7 

Bu haber toplam 6824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri