Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözcü'nün Sahibi İsraillilerle Toplantıda

10.09.2011 12:02
Sözcü Gazetesi'nin sahipleri geçtiğimiz yıl İsrail'in Ankara Büyükelçisi ile yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptığı iddia edildi. O toplantı sonrası Sözcü, İsrail'in mi sözcüsü oldu. İşte şok iddialar?

Hükümet karşıtı yayınlarıyla bilinen Sözcü Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Burak Akbay ile gazeteci babası Halit Ertuğrul Akbay'ın Mavi Marmara baskınından ötürü Türkiye-İsrail ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde İsrail Büyükelçisi Gaby Levy ile gizli bir toplantı yaptığı ortaya çıktı.

İKİ SAATLİK SIR GÖRÜŞMEDE NE KONUŞTULAR?

Akit'in haberine göre İsrail Büyükelçisi Gaby Levi ile Sözcü'nün patronu Akbaylar'ın 10 Kasım 2010 tarihinde saat 12:00 sularında Sözcü Gazetesi'nin İstanbul Sefaköy'deki binasında iki saat süreyle görüştüğü öğrenildi. Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki “One minute” çıkışıyla doruğa çıkan Türkiye-İsrail diplomatik gerginliğiyle ilgili gelişmelerin değerlendirildiği ifade edildi.

İSRAİL'Lİ BÜYÜKELÇİ'NİN SÖZCÜ'NÜN SAHİPLERİNDEN İSTEĞİ

Edinilen bilgilere göre; İsrail Büyükelçisinin görüşmede, Sözcü'nün sahibi Akbay ailesinden, gazetenin İsrail'le gerginliğin tırmanmasından hükümeti sorumlu tutan yayınlar yapmasını istediği iddia ediliyor. Büyükelçi'nin görüşmede özetle, “Siz muhalif yayın yapan cesur bir yayın organısınız. Hükümetin ve Türkiye'nin İsrail'in dostluğunu yitirmesi Türkiye'ye çok şey kaybettirir. Hükümetin Mavi Marmara krizini tırmandırma konusundaki çizgisinin olası sonuçlarını haber ve yorumlarla kamuoyuna duyurmanız lazım” dediği savunuluyor. 

 

SÖZCÜ'NÜN KÂĞITLARINI MUSEVİ BAĞLANTILI İŞADAMI MI TEMİN EDİYOR?

Mavi Marmara krizine kadar ılımlı çizgisi ile bilinen Gaby Levi'nin Sözcü yöneticilerine, muhalif yayınlarından ötürü kağıt temini gibi gazete için hayati konularda sıkıntı çekerlerse yardımcı olunabileceği mesajını verdiği de dile getiriliyor. Gazetelerin en önemli gider kalemi olarak bilinen kağıt ihtiyacını karşılayan üreticilerin çoğunun Musevi kökenli işadamları olduğu biliniyor. Görüşmeden sonra Akbaylar'ın Türkiye'deki kağıt ithali tekelini elinde bulunduran Musevi asıllı işadamlarının ortağı Ali Arbel ile eğlence mekanlarında birilkte görülmesi de, Levi'nin ziyaretinde konuşulanlara önemli bir açıklık getiriyor. İşadamı Ali Arbel'in İsrail Büyükelçisi Gaby Levi ile iyi ilişkiler içinde olduğu da biliniyor.

HÜKÜMETE VUR EMRİ İSRAİL'DEN Mİ?

İsrail Büyükelçisi Gaby Levi ile görüşmeden sonra Sözcü'nün, gazetenin en önemli gider kalemi olan kağıt ihtiyacını karşılıyor olmanın da verdiği güvenle hükümet karşıtı yayınların dozunu artırdığı dikkat çekiyor. Sözcü'nün, İsrail'den “Hükümete vurun” talimatını aldıktan sonra muhalif yayınlarını artırdığı savunuluyor. Bununla birlikte gazetenin, Mavi Marmara olayı ve Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginliğe rağmen İsrail'e muhalif yayın yapmamaya özen göstermesi de dikkat çekiyor.

SANKİ İSRAİL'İN SÖZCÜSÜ!

Mavi Marmara gemisi 31 Mayıs 2010 tarihinde İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze'ye insani yardım götürürken İsrail askerleri tarafından basılmış ve saldırıda 9 Türk vatandaşı öldürülmüştü. Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerginlik Mavi Marmara baskınından beri sürerken Sözcü, hükümetin İsrail'e karşı takındığı tavrı yerden yere vuran yayınlarını aralıksız sürdürüyor.

SÖZCÜ'NÜN PATRONU BU SORULARA SESSİZ KALDI

İddialarla ilgili görüştüğümüz Sözcü gazetesi yetkilileri, yazılı soru geçmemiz halinde bu soruları cevaplayacaklarını söylediler. Soruları gönderdikten sonra ulaştığımız Sözcü gazetesinde Burak Akbay'ın sekreterinden “Patronumuz sorularınıza cevap vermek istemiyor” açıklaması yapıldı. İşte Sözcü'nün patronu Burak Akbay'a yöneltilen sorular:

1- Geçtiğimiz 10 Kasım 2010 tarihinde saat 10.00 sularında İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Gaby Levi'nin Sözcü gazetesi genel merkezini ziyaret ederek sizinle bir görüşme gerçekleştirdiği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?

2- Bu görüşmede, gazetenin yayın politikası açısından bağlayıcılığı olan hangi konular görüşülmüştür?

3- Bilindiği gibi Türkiye'deki gazeteler büyük oranda kağıtlarını yurtdışından karşılamaktadır. Siz gazete kağıdını nereden, hangi kanallar ve hangi şirketler vasıtasıyla almaktasınız?

4- Görüşmede aracı olan ve İsrail'e yakınlığıyla bilinen Ali Arbel'in gazetenin reklam alması ve kağıt masraflarının karşılanmasında oynadığı rol nedir?

5- Gazetenizin, Mavi Marmara saldırısı sonrası İsrail'le bozulan ilişkilerde hükümeti sorumlu tutan yayınlarında bu görüşmenin herhangi bir etkisi var mıdır?

yeni akit

Bu haber toplam 6082 defa okunmuştur
..
erkan kanbur
senmisin Kemalist ağzına alma Atatürkün adını israil dostu
22 Eylül 2011 Perşembe 13:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Böyle bayat haberlerle sözcüye kötüliyemessin
kemalist
Bak 5 kurşluk yeni akit senin gecen sene cektiğin bu görüntüleri niye şimdi yayılıyosun senin bu bayat haberinle merak etme hiçbir sözcü okuyucusu sözcüden vazgecmez sen ve senin gibi 5 kurşluk gazeteler toplamı bile bir sözcü etmez benim anlamadığın peki bu haber gecen sene cekilmiş ve yazılmışsa niye şimdi yayınlanıyo bence bu resmi siz cekmedini bence bu resimleri malum türkiyedeki kasetleri ceken sesleri dinleyen ve takip eden o malum akepenin gizli servisi cekip yeni akite gizlice diğer belgeler nasıl aktarılıyosa aynı şekilde yeni akite verilmiştir onlarda bunu hemen habe yapmak için fırsat kollamışlardır bakın arkadaşlar bence muhalefet partilerinin ve muhalif gazete tv ve kuruluşların muhakkak ellerinde görüntü keset ve resim kesin vardır fırsat ve zaman kullamaktadırlar zamanını bekleyip basına verilmeyi bekliyolar.
11 Eylül 2011 Pazar 02:30
Beğendim (1)Beğenmedim (4)
YORUMUN DEVAMI
GÜNAYDIN
CONNECT
İLUMİNATİ TÜRKİYE GÜNAYDIN TÜRKİYE GERÇEKLERE HAZIRMISIN YADA YAKINDA GERÇEKLEŞECEKLERE
11 Eylül 2011 Pazar 01:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
GELENLER
CONNECT
BU HABERİ BİRÇOK MEDYA KURULUŞUNDA GÖREMEZSİNİZ YADA ÇOK GÜZEL BİR GÖRÜŞME !! OLARAK LANSE EDERLER BUNU ANLAYABİLMEK İÇİN ''GELENLER '' BELGESELİNİ İZLEYİN EŞE-DOSTA TAVSİYE EDİN
11 Eylül 2011 Pazar 00:17
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri