Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haber sızdırıp vurgun yaptılar

03.03.2009 11:45
SPK, Doğan Grubu şirketi olan Petrol Ofisi'nin yüzde 34'ünün Avusturyalı OMV'ye satılması bilgisinin sızdırılarak POAŞ'ın hissesi üzerinden borsada vurgun yapıldığını tespit ederek raporladı.
SPK’nın raporuna göre, POAŞ-OMV ortaklığında ‘içerden organize' küçük yatırımcıları büyük zarara soktu. 31 Aralık 2006 tarihi itibariyle Doğan Holding’den ayrılan Tufan Darbaz, Doğan Grubu şirketlerinden Petrol Ofisi, Ditaş Doğan, Milpa, Çelik Halat ve Ray Sigorta A.Ş. yönetim kurullarında uzun süre görev yaptı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Doğan Grubu şirketi olan Petrol Ofisi’nin yüzde 34’ünün Avusturyalı OMV’ye satılması bilgisinin sızdırılarak POAŞ’ın hissesi üzerinden borsada vurgun yapıldığını tespit ederek raporladı. SPK, satışın yapıldığı 16 Mart 2006 tarihinde anlaşmaya imza atılmasından dakikalar sonra, hem de Doğan Grubu CEO’su olan Tufan Darbaz tarafından yakını olan Ahmet Önder Fırat’a verildiğini kanıtlarıyla belgeledi.

Satış sözleşmesinin imza altına alındığı 16 Mart 2006 tarihinde saat 11:20 anından hemen sonra Tufan Darbaz ile iki kez telefonla görüştüğü belirlenen Ahmet Önder Fırat, sanatçı Sezen Aksu’nun eski sevgilisi olarak gündeme gelmişti. Batış bilgisini alıp POAŞ hisselerinden yoğun alım yapan bir başka ismin de Fatih Akol olduğu tespit edildi.

Fatih Akol ise, POAŞ’a ortak olan OMV adını resmî işlemleri yürüten Derman Ortak Avukatlık Bürosu avukatı olduğu ve satış görüşmelerine katılan Meltem Uslu Akol’un eşi olduğu ortaya çıktı. Aynı tarihlerde POAŞ hisseleri üzerinden büyük miktarda kazanç elde ettiği raporla tespit edilen Fatih Akol, Sermaye Piyasası Kurulu’na verdiği beyanda Aydın Doğan’ı, Mehmet Ali Yalçındağ’ı ve Doğan Medya Grubu’nun üst düzey yöneticilerini tanıdığını ifade ediyor.

İÇERİDEN ALDIKLARI BİLGİYLE BÜYÜK RANT SAĞLADILAR

Satın alma bilgisi kamuoyuna açıklanmadan önce borsada POAŞ hissesi satın alan Ahmet Önder Fırat’ın, 50 bin 213 YTL, Fatih Akol’un elde ettiği geliri ise 21 bin YTL. Avusturyalı OMV’nin Petrol Ofisi’nin yüzde 34’ünü satın almak için Doğan Holding ile anlaşmaya varıldığının borsaya duyurulduğu 13 Mart 2006’da, şirketin hissesi 8.2 YTL’ye ulaşmıştı. 10 gün önce 3 Mart 2006’da POAŞ hisseleri 5.5 YTL düzeyindeydi. Yani söz konusu 10 günde hisselerin yüzde 50 prim yaptığı görülüyor.

YARGITAY’IN KARARI BEKLENİYOR

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Mayıs 2007’de Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu Ahmet Önder Fırat ve Fatih Akol ile ilgili yargılama süreci başladı. Petrol Ofisi A.Ş.’nin (POAŞ) Avusturyalı OMV ile ortaklık anlaşması imzalamasından önce sızan ortaklık bilgisini kullanarak borsada işlem yaptıkları tespit edilen Ahmet Önder Fırat ve Fatih Akol hakkında “içeriden öğrenenler ticareti” suçundan 5’er yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı. İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararını temyiz eden Sermaye Piyasası Kurulu, konuyu Yargıtay’a taşıdı. Sanıklar, Yargıtay’ın vereceği son kararı bekliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 9284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri