Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Srebrenitsa soykırımının 18. yılı

11.07.2013 13:31
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde, anma törenlerinin yapıldığı Potoçari'de yine gözyaşı ve hüzün hakim.

Anneleri evlatsız, çocukları babasız bırakan Srebrenitsa soykırımının acısı, aradan geçen 18 yıla rağmen hiç dinmedi. Srebrenitsalı anneleri, bu anlamlı ve acılı günde yalnız bırakmamak için Bosna Hersek'in yanı sıra,Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce insan, törenlerin yapılacağı Potoçari'deki şehitlikte toplandı.

Tuzla kentinin Nezuk kasabasında, 3 gün önce başlatılan "ölüm yürüyüşü"ne katılan yaklaşık 5 bin kişi yürüyüşlerini Potoçari mezarlığında tamamlarken, yürüyüşe katılanlar geceyi, Potoçari çevresinde kurdukları çadırlarda geçirdi.
"Beyaz zambaklar" gibi dizilen uçsuz bucaksız mezar taşlarının bulunduğu Potoçari Mezarlığı'nda toplanan binlerce insan, dua edip kurbanların ardından gözyaşı döküyor. Bu gözyaşları, 18 yıl önce katledildikten sonra bedenleri parçalanan, toplu mezarlardan yıllar sonra çıkarıldıktan sonra kimlikleri güçlükle belirlenen kurbanlar için akıtılıyor.

409 SOYKIRIM KURBANININ TABUTU BAŞINDA HÜZÜN

Srebrenitsa'da, 11 Temmuz 1995'te katledilen 8 bin 372 Boşnak'tan, kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409'u, bugün kılınacak cenaze namazıyla toprağa verilecek.

Potoçari Anıt Mezarlığı'na getirilen tabutların başında gözyaşı ve hüzün hakim. Parçalanan bedenlerden bulunabilen birkaç parça kemik, bugün insan onuruna yakışacak şekilde defnedilecek.

Toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında doğduğu gün katledilen bir bebek de bulunuyor.

Cenazeler, öğlen kılınacak namazın ardından toprağaverilecek

SREBRENITSA'DA NE OLDU

Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.

BEKİR BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Srebrenitsa soykırımının ırkçılığın ve insanlık düşmanlığının insanları birer ölüm makinesine dönüştürdüğünün somut göstergesi olduğunu bildirdi.

Bozdağ, Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümü nedeniyle sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

"Srebrenitsa’da katledilen Bosnalı Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum" ifadesini kullanan Bozdağ, Srebrenitsa'da yaşananların bir soykırım olduğunu ve bunu hem Birleşmiş Milletler'in hem de Lahey Adalet Divanı'nın kabul ettiğini belirtti.

Bozdağ, "Srebrenitsa, ırkçılığın, insanlık düşmanlığının, insanları nasıl bir ölüm makinesine dönüştürdüğünün de somut bir göstergesidir. Hem Srebrenitsa annelerinin hem de başka annelerin ağlamaması için bir daha Srebrenitsaların yaşanmasına izin vermemeliyiz. Bosna'daki kardeşlerimizin acısı acımız, sevinci sevincimiz olmuştur. Srebrenitsa’da yaşananları unutmayacağız ve unutturmayacağız" görüşüne yer verdi.

Ajanslar

Bu haber toplam 3290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri