Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'nun SSK'yı Batırdığının Tescili

23.05.2011 12:37
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, SSK Genel Müdürü olduğu dönemde kaynakları kuruttuğu ve kurumu iflasın eşiğine getirdiği gazete arşivlerinde.

Seçim meydanlarında; “Benim adım Kemal, ben kaynak bulurum” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, SSK Genel Müdürü olduğu dönemde kaynakları kuruttuğu ve kurumu iflasın eşiğine getirdiği gazete arşivlerinde yer almıştı.

CHP’li Mustafa Kul’un, III. Çiller Hükümeti’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Erzincan Milletvekili iken, SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nu savunanlara karşı, “Başarılı olmak bir kurumu batırmak mıdır?” şeklinde açıklama yaptığı da gazetelere yansımıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu döneminde SSK’lıların ve emeklilerin hastane kuyruklarında olduğu, maaşların ödenemeyecek duruma geldiği arşivlerde yer almıştı. Arşivlerde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, genel müdürlük görevinden ayrılıp Kocaeli milletvekilliği için DSP’den aday adayı olduğu, ancak DSP’nin, Kılıçdaroğlu’nu listeye bile almadığına dikkat çekiliyor. Kılıçdaroğlu, aday yapılmamasını, “Partinin takdiridir, saygıyla karşılıyorum” şeklinde değerlendirmiş.

İşte o kupürler:

1.20110523111012.jpg

“İŞÇİ EMEKLİSİNİN MAAŞ KUYRUĞU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR”

Tarih: 4 Eylül 1992: İşçi emeklisinin “kaynak çilesini” sona erdirmek için değişik formüller üzerinde duruluyor. İşçi emeklilerine çek karnesi ya da banka kartı verilmesi gündeme geldi. 

BİZİM KAYNAK SORUNUMUZ YOK”

Tarih: 20 Mart 1994: SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, SSK emekli maaşlarının gününde ödenmesi konusunda, “Bizim kaynak sorunumuz yok. Sorun Ziraat Bankası ile Hazine arasında” dedi.

“BAŞARILI OLMAK BİR KURUMU BATIRMAK MIDIR?”

Tarih: 16 Şubat 1996: Çalışma Bakanı Mustafa Kul, SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nu savunanlara karşı, “Başarılı olmak bir kurumu batırmak mıdır?” cevabını verdi. Kul, SSK yönetiminde yaptığı girişimler ve Kılıçdaroğlu’na karşı açtığı soruşturma için de, “Bir bildiğimiz var ki soruşturma açtık” dedi.

“İFLASIN SORUMLUSU DEVLET”

Tarih: 9 Kasım 1993:

Çiller’e son uyarı: ‘Şubat’ta emekliye maaş ödenmeyecek’

SSK, 1994 Şubat ayı ve sonrasında ‘maaş ödemeyeceğini’ hükümete bildirdi. ‘İvedi-Önemli-Gizli’ raporda, 26 trilyon liralık kaynak sağlanamadığı takdirde, emekli aylıklarının ödenemeyeceği, kurumun iflasının ilan edileceği vurgulandı.

(...) Başbakan Çiller’e, bakanlara ve Hazine Müsteşarlığı’na verilen raporda, ‘Kurum’un gelirlerinin yaklaşık 64 trilyon, emekli aylıkları ve diğer ödemelerin ise 90 trilyon olduğu belirtildi.

(...) Aradaki farkı oluşturan 26 trilyon liralık kaynağın bulunmaması halinde, sayıları 1.5 milyonu bulan emekli, dul ve yetimlerin 1994 Şubat ayı ve sonrası aylarda maaşları ödenmeyecekti. 

(...) SSK’nın gizli raporunda, şu ifadeler de yer aldı:

“Emeklinin ay başında maaşımı alabilecek miyim noktasına gelmesi, devletin sosyal alandaki görevini yapmadığının somut bir kanıtıdır. Kaldı ki devlet, genel bütçeden ödenmesi gereken sosyal yardım zammını kurumun omuzlarına yıkarak, SSK’yı iflas noktasına getirmiştir.”

ARTIK BU KUYRUKLAR BİLE OLMAYACAK

Sayıları 1.5 milyona yaklaşan emekli, dul ve yetimler kendilerini kıt kanaat geçindiren maaşları alabilmek için banka önlerindeki kuyruklarda çile çekiyordu. 26 trilyon lira bulunmazsa, Şubat 1994’ten sonra banka önündeki bu izdihamlar bile yaşanmayacak.

“DSP, KILIÇDAROĞLU’NU LİSTEYE BİLE ALMADI”

Tarih: 8 Mart 1999: SSK eski Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, genel müdürlük görevinden ayrılıp Kocaeli milletvekilliği için DSP’den aday adayı olmuştu. Ancak DSP, Kılıçdaroğlu’nu listeye bile almadı. (...) Kemal Kılıçdaroğlu, “Partinin takdiridir, saygıyla karşılıyorum” dedi.

GELİRLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAĞKUR VE SSK’DA GÖREV YAPTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü’ne Daire Başkanı olarak atandı. Daha sonra aynı Genel Müdürlükte, Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü’ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçdaroğlu, Ocak 1999’da kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

yeni akit

Bu haber toplam 3886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri