Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hava Kuvvetlerinde yeni proje

20 Şubat 2009 / 21:25
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacının karşılanması amacıyla, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında sözleşme imzalandı.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacının karşılanması amacıyla, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) arasında ''Link 16 Birlikte Çalışabilirlik Projesi'' için sözleşme imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ''Bu gerçekten çok önemli bir proje. Yaptığımız on milyarlarca dolarlık yatırımın etkin bir kullanıma verilebilmesi için bu çalışmaya çok büyük ihtiyacımız var'' dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndaki imza törenine Murad Bayar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Yalçın Ergül ile STM Genel Müdürü Recep Barut ve davetliler katıldı.

Bayar, imza töreninde yaptığı konuşmada, başta Hava Kuvvetleri olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için yoğun bir sensör yatırımı yaptıklarını ve harekat ortamını algılayacak çok güçlü bir donanım yatırımı içinde olduklarını söyledi.

Söz konusu yatırımlar arasında insansız hava uçakları, uydular, kara konuşlu radarlar, deniz karakol uçakları gibi projeler bulunduğunu ifade eden Bayar, tüm bunların, harekat ortamında çok yoğun bir bilgiyi türlü boyutlarda topluyor olacağını, bu bilginin platformlar arasındaki paylaşımındaki yöntemin de link sistemleri olduğunu kaydetti.

Link sistemlerinin en yaygın olanının da ''Link 16 Sistemi'' olduğunu belirten Bayar, şöyle konuştu:

''Bu yatırımı etkin bir sonuca dönüştürmek, harekat ortamında harekatı yürüten kişilerin etkin bir şekilde kullanacağı şekilde ulaştırmak istiyorsak, buna ihtiyacımız var. Link 16, gerçekten çok kıymetli bir çalışma. Yaptığımız on milyarlarca dolarlık yatırımın etkin bir kullanıma verilebilmesi için bu çalışmaya çok büyük ihtiyacımız var.''

-''DÜNYANIN EN ÖNDE GELEN ORDULARINDAN BİRİ OLACAĞIZ''-

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Yalçın Ergül de Hava Kuvvetleri olarak bir projenin daha başlaması dolayısıyla sevinçli olduklarını söyledi.

Hava Kuvvetleri olarak bu projeyi TSK'da başlatmış olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Ergül, bunun tüm silahlı kuvvetlerde yayılarak süreceğini anlattı.

Projenin, harekat alanının tam hakimiyetine varılabildiği bir ortam sağlayacağını vurgulayan Ergül, ''Dünyanın belli başlı silahlı kuvvetlerinden biriyiz, en önde gelenlerinden biri olacağız'' dedi.

Ergül, projenin tam zamanında ve Hava Kuvvetleri'nin istediği biçimde yaşama geçirilmesi için gerekli desteği vereceklerini de kaydetti.

STM Genel Müdürü Recep Barut da Link 16 Birlikte Çalışabilirlik Projesi'nin 3 yıllık yoğun emek sonucu ortaya çıkan bir proje olduğunu söyledi.

Projenin, STM'nin görev alanına en uygun düşün projelerden biri olduğunu ifade eden Barut, ''Proje, TSK'ya katkıları açısından büyük öneme sahip'' dedi.

Konuşmaların ardından Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar ile STM Genel Müdürü Barut, projeye ilişkin sözleşmeyi imzaladılar.

-TSK'NIN DÜNYA ÇAPINDA ETKİN OPERASYONEL GÜCÜ DAHA İLERİYE TAŞINACAK-

İmzalanan sözleşmeyle, günümüzde modern muharebe alanında kullanılan en etkin taktik haberleşme sistemlerinden biri olan Link 16 için birlikte çalışabilirlik projesi yaşama geçirilmiş olacak.

Link 16 Birlikte Çalışabilirlik Projesi, TSK unsurlarının sahip olacağı Link 16 taktik haberleşme yeteneğinin, ulusal ve uluslararası kapsamda en etkin biçimde kullanılmasını ve bu amaçla Link 16 yetenekli unsurların birlikte çalışabilirlik düzeyinin iyileştirilmesini hedefliyor.

Proje kapsamında, TSK bünyesindeki 17 adet farklı platform için gerekli birlikte çalışabilirlik sistem mühendisliği süreçlerinin yazılım ve veritabanı araçları desteğiyle uygulanması gerçekleştirilecek.

STM ana yükleniciliğinde 5 yıl sürecek olan proje yaşama geçtiğinde, TSK'nın sahip olduğu taktik düzey ve haberleşme altyapısı modernize olarak dünya ölçeğinde kabul gören bir düzeye gelecek ve bu sayede ulusal ve çokuluslu operasyonlarda TSK unsurlarının etkinliği en üst düzeye çıkacak.

Projeyle, dünyada az sayıda ülkede mevcut olan Link 16 taktik düzey haberleşme yeteneğinin verimli ve doğru kullanımı sayesinde, günümüzün en önemli askeri konsepti olan ''ağ merkezi harekat'' konusunda oldukça önemli kazanımlar elde edilerek, TSK'nın dünya çapında etkin operasyonel gücü daha da ileriye taşınacak.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri