Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Steve Jobs'ın Siyah Kazağının Sırrı?

15.10.2011 12:31
Apple'ın kurucusu Steve Jobs’ın vazgeçemediği siyah kazağını Japonlara tasarlatıp yüzlerce adet yaptırttığı ortaya çıktı

Apple’ın yaratıcısı ve teknoloji dehası merhum Steve Jobs’ın, tüm sunumlarda giydiği balıkçı yakalı kazağından meğer yüzlerce varmış. Jobs, biyografisini kaleme alan Walter Isaacson’a, sunduğu teknoloji harikalarının karmaşıklığıyla çelişen, basit ve rahat görüntüsünü, çalışanlar arasında bir bağ kurmak amacıyla tasarladığını anlatmış. Bunun için Jobs Japonya şirketlerdeki bir uygulamadan ilham almış. Jobs 1980’de Japonya’yı ziyaret ettiğinde, teknoloji devi Sony’nin Başkanı Akio Morita, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından şirketin tüm fabrikalarında çalışanlarının üniformayla çalıştığını, zira o dönemde kimsenin üzerine giyecek bir şeyi olmadığını söylemiş. Morita, Jobs ile zamanla şirkete özgü üniformalar geliştirerek bununla çalışanlar arasında bağ kurmayı sağladığını söylemiş.

Issey Miyake imzası

Bu fikri çok beğenen Jobs, Sony’nin üniformalarını tasarlayan ünlü modacı Issey Miyake’den Apple için de bir giysi üretmesini istemiş. Biyografisinde o dönemi “Döndüğümde bazı örnekler getirdim ve herkese bunları giymenin harika olacağını söyledim. Tanrım, herkes bu fikirden nefret etmişti” diye anımsayan Jobs, bu vesileyle Miyake ile dost olduklarını ve kendisi için de aynı kazaklardan bir tane tasarlamasını istediğini anlatıyor. Jobs’ın dediğine göre, elinde hayatının geri kalanına yetecek kadar balıkçı kazağı varmış.

taraf

Bu haber toplam 2800 defa okunmuştur
merhum
kadir baş
Gayrımüslime merhum denmez.Bu sitede dini terimleri kullanmada bazı hatalar yapılıyor. Varmı bilmiyorum ama keşke dini bilgisi olan biri yazıları süzgeçten geçirse.
15 Ekim 2011 Cumartesi 18:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri