Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Subay ölümlerinin şifresi Yeşil'de

29.04.2012 15:45
Emekli İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz. Mahmut Yıldırım'ı ilk defa o deşifre etti: 'Yeşil' ortaya çıkarsa Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Tuğgeneral Temel Cingöz, Albay Rıdvan Özden, Albay Kazım Çillioğlu ve Jandarma Binbaşı Cem Ersever’in şüpheli ölümleri a

ASLAN DEĞİRMENCİ

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kimliğini ilk defa deşifre eden emekli Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz 'Yeşil'in Belarus'ta bir otelde kaldığını söyledi. Albay Kazım Çillioğlu'nun ölümüne ilişkin soruşturma çerçevesinde yapılan araştırmalarda, Mahmut Yıldırım'ın sağ olduğu bilgisine ulaşılmasına şaşırmadığını vurgulayan Hüseyin Oğuz, “Ben yıllardır ‘Yeşil’in yaşadığını söylüyorum. Kaynağım oldukça sağlam” dedi. Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu da geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada "Yeşil"in Belarus’ta olabileceğini ifade etmişti.

 

Derin yapının kara kutusu

‘Yeşil’in karanlık yapılar tarafından Belarus’ta tutulduğunu öne süren Hüseyin Oğuz, “Yeşil’in Türkiye’ye dönmesini derin yapılar engelliyor. Çünkü derin yapılar Yeşil’in konuşmasından ve 1990’lı yıllarda yaşanan olayları deşifre etmesinden korkuyorlar. O yıllarda Yeşil’in karıştığı her işte bu derin yapının eli vardı. Tabi bu derin yapı Yeşil gibi onlarca kişiyi kullandı. Yeşil’in Türkiye’ye getirilmesi sağlanılırsa devam eden birçok davada kısa sürede sonuçlanır. Karanlıkta kalan onlarca operasyon deşifre olur. Hatta iddia ediyorum; Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Tuğgeneral Temel Cingöz, Albay Rıdvan Özden, Albay Kazım Çillioğlu ve Jandarma Binbaşı Cem Ersever’in şüpheli ölümleri aydınlanır” diye konuştu.

 

Acı bir yüzleşme olur

Doğu ve Güneydoğu’da 1990 ile 1995 arasında görev alan güvenlik görevlilerinin birçoğunun karanlık olaylara bulaştığını vurgulayan Hüseyin Oğuz, “Yeşil ile birlikte bu isimlerle de kamuoyu tanışır. Tanışmakla kalmazlar acı bir yüzleşme olur. Ama bu er yada geç yaşanacak. Karanlık döneme ışık tutacak olaylar gelişecek. İnanıyorum ki 33 er olayının amacı ve derinliği de anlaşılacak” dedi.

 

33 Er katliamı

Oğuz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bingöl'de yaşanan 33 er katliamında Yeşil’in bölgede olmasını ‘tesadüf’ü değil. "Yeşil o gün Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kuşkulu bir şekilde öldürülen Bingöl’ün MÇP Genç ilçe başkanı Hadi Ari’nin cenazesine gidiyordu” iddiaları hiç doğru değil. Yeşil, Hadi Ari’nin öldürülmesi olayında da 33 er katliamında da yürütülen operasyonun içindeydi. 33 er olayı ile Hadi Ari’nin öldürülmesi aynı gün. Yeşil de bölgede… Hatta Yeşil 33 er olayının yaşandığı bölgeye çok yakın. Yol kesme anını gözetlediği de biliniyor. Hadi Ari ise önce kaçırılıyor. İşkenceye tabi tutuluyor. Gördüğü ve bildiklerini unutturmak için eziyet ediliyor. Bakıyorlar ‘Ari’ kurtulursa konuşacak kadar cesur orada infaz ediyorlar. Hadi Ari’yi infaz edenler ile 33 er olayını organize ederek taşeron örgütleri kullanan el aynı. Hatta Hadi Ari’yi ortadan kaldıranlar olaya ülkücü olduğu için öldürüldü süsü vererek yeni bir Maraş olayı meydana getirmek istiyorlar. Ancak özellikle Bingöl MÇP teşkilatı oyunu bozuyor ve gençleri sokaklardan uzak tutuyor. 33 Er olayında da aynı sağduyu korunuyor.” 

Bu haber toplam 7286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri