Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Subaylar şok ses kaydını doğruladı

21.03.2011 00:45
Ergenekon soruşturması kapsamında ‘zirve yayınevi cinayeti'ne ilişkin gözaltına alınan subaylara, ‘Zirve Yayınevi Cinayeti'ne ilişkin yapılan toplantının ses kaydı dinletildi.

Ses kayıtlarını kabul eden subayların, 'Zirve Yayınevi Cinayeti'nden sonra da toplandığımız da muhbirimiz, cinayetin nasıl ve kimler tarafından yapılmış olabileceğine ilişkin tahminlerini bizimle paylaşmıştır." diye ifade verdiği öğrenildi.

SORGULARI SAVCI ÖZ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Perşembe günü çeşitli illerden gözaltına alınan bir grup muvazzaf subay Merkez Komutanlığı'na ait bir araçla sabah saatlerinde Beşiktaş'takiİstanbulAdliyesi'ne getirildi. Subayların sorgusunuErgenekonsavcısı Zekeriya Öz gerçekleştiriliyor.

ZİRVE YAYINEVİ CİNAYETİ SORULUYOR

İfadesi alınan subaylara "Zirve yayınevi cinayeti ile ilgili neler biliyorsunuz?", "Misyonerlik faaliyetleri konusunda ne gibi çalışmalarda bulundunuz?", "Ergenekon sanıklarından kimleri tanıyorsunuz?", "Ergenekon sanığı Sevgi Erenerol'u tanıyor musunuz?", "Erenerol'ün misyonerlik faaliyetlerine ilişkin yaptığı çalışmalara katıldınız mı?" şeklinde sorulduğu öğrenildi.

SAVCILIĞA ÜÇ İMZASIZ İHBAR MEKTUBU

Soruşturma kapsamında Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e gönderilen 3 adet imzasız ihbar mektubu olduğu öğrenildi. Söz konusu üç mektupta da ‘Zirve Yayınevi Cinayeti'nin kimler tarafından ve nasıl organize edildiğinin' anlatıldığı ifade edildi. İfade veren subayların bazılarının da isimlerinin yazılı olduğu ihbar mektupları da sorgu konusu oldu. Subayların, imzasız mektuplarda yer alan iddiaları kabul etmediği belirtildi.

CİNAYET ÖNCESİ VE SONRASI YAPILAN TOPLANTININ SES KAYDI

Öte yandan soruşturma dosyasında ‘gizli tanık'ın yanı sıra bir de ses kaydı olduğu öğrenildi. Bir CD içinde bulunan 3 farklı zamanda yapılan toplantının kayıtları da sorguda subaylara soruldu. Kayıtları olan 2 toplantının 'Zirve Yayınevi Cinayeti'nden önce, 1 toplantı kayıdının ise cinayetten sonra yapıldığı belirtildi.

SES KAYDINDA ASKERLERİN KONUŞMASI VAR

Söz konusu kayıtlarda, soruşturma kapsamında gözaltına alınan askerlerin konuşmalarının yer aldığı öğrenildi. Savcılık sorgusunda askerlere bu ses kayıtları da dinletildi.

MUHBİRİMİZ İLE TOPLANTI YAPTIK, KAYDI BİZ YAPTIK

Askerlerin, "Biz istihbarat şubede görevliyiz. Görevimiz gereği misyonerlik faaliyetleri konusunda çalışmalar yaptık. Görev alanımız içinde olan bölgede yaşananları aktif bir şekilde takip ettik. Yaptığımız çalışmalar yönetmelik ve hukuk içinde gerçekleştirilmiştir. O ses kayıtları doğrudur. Ses kayıtlarında bize ‘muhbirimiz' bilgi vermektedir. Bu toplantıları sık sık yaparız ve bir ses kaydı kullanarak ‘muhbirimizin' verdiği bilgileri kaydederiz. 'Zirve Yayınevi Cinayeti'nden sonra da toplandığımız da muhbiriz, cinayetin nasıl ve kimler tarafından yapılmış olabileceğine ilişkin tahminlerini bizimle paylaşmıştır." diye ifade verdikleri öğrenildi. Şüphelilerin sorgusu devam ediyor.
 

Bu haber toplam 2558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri