Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suç: Namaz ve Başörtüsü

04.12.2011 00:52
Yazı dizimize daha önce gün yüzüne çıkmayan 2 skandal belge ile devam ediyoruz

Yazı dizimize daha önce gün yüzüne çıkmayan 2 skandal belge ile devam ediyoruz. Bu bölümde BÇG’nin raporlama sistemini irdeliyor, dindar subay ve astsubayların takibi için oluşturulan özel istihbarat şebekesini deşifre ediyoruz. Kışlalarda bulunan mescit ve camilerin kontrol altına alınmasını emreden belgeyi de açıklıyoruz.

ASLAN DEĞİRMENCİ/ANKARA

 

Belge 8: İşte çevik bir’in skandal emri

“Batı Çalışma Grubunun Raporlama Sistemi” konu başlıklı 29 Nisan 1997 tarihli Genelkurmay Başkanlığı Belgesi, skandal çalışmaların esaslarını belirliyor. Çevik Bir imzasıyla, Kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığınca çalışmaların yürütüleceğinin belirtildiği emirde, “Türkiye’nin irticai taktik resminin ortaya çıkartılması maksadıyla” harekete geçilmesi isteniyor. Raporlama sistemi kapsamında yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanıyor:
a- İl bazında varsa değişik mezheplerin/tarikatların yeri ve miktarı,
b- İl bazında irticaya müzahir dernek, tarikat, dergah, tekke, zaviye, türbeler, Kur’an kursları, imam hatip okulları ve öğrenci yurtlarının miktarı,
c- Bunların üyelerinin sayıları ve faaliyetlerinin tespit edilmesi,
d- İl bazında faaliyet gösteren irticaya müzahir örgütler hakkında bütün bilgiler,
e- İl bazında, 03 Aralık 1934 tarih ve 2596 sayılı “Bazı kisvelerin giyilmeyeceğine dair” kanuna aykırı giyinenlerin yaygın olduğu mahaller ve sayılarının, bir defa mahsus olmak, 15 Mayıs 1997 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığına gönderilecektir. Bu bilgilerde meydana gelebilecek değişiklikler miada, bağlı kalınmaksızın bildirilecektir.
f- Ayrıca camilerde verilen vaazların Garnizon komutanlıklarınca takip edilmesi suretiyle laiklik aleyhtarı ve suç teşkil edilen hususların tespit edilmesi ve yasal işlem yapılabilmesi için derhal Genelkurmay Başkanlığına bildirilmesi sağlanacaktır.
Söz konusu belgede yasa dışı fişlemelerin tamamlanmasının ardından ise devreye Batı Çalışma Grubunun gireceği şu şekilde ifade ediliyor: “Çeşitli kanallardan elde edilen tüm bilgiler gecikmeksizin Batı Çalışma Grubuna aktarılması sağlanacaktır.”

Belge 9: Dindar subayları izlemek için özel şebeke

İsth. ve İKK. Ş. Md. Tarafından “İrticai faaliyetlere katılan personel” başlıklı emir, dindar subay ve astsubayların takibi için özel istihbarat şebekesi oluşturulduğunu gösteriyor. İrticai faaliyetlere katılan personelin takibi için birlik komutanlıklarının harekete geçmesi ve tedbirlerin alınması isteniyor. Bu kapsamda birlik içinde güvenilir subay ve astsubaylardan oluşan istihbarat şebekesinin tesis edilmesi istenen belgede, kışlada bulunan mescit ve camilerin kontrol altına alınması talep ediliyor. Ziyaret ve ziyaretçilerin devamlı kontrol edilmesi istenen emir belgesinde, “Çağdaş olmayan kıyafetler personelin lojmanlar, orduevleri, askeri gazinolar ve misafirhanelere girmelerine, servis araçlarından istifade etmelerine müsaade edilmeyecektir” deniliyor.
İşte irtica paranoyası
Belgede ayrıca fişlemeleri yapacak kurumların işlerini kolaylaştırmak için dindar subayların tanımı ve ortak özellikleri çıkartılmış. İşte o maddeler:
1- Dini kuralları her ortamda yerine getirme gayretindelerdir,
2- Mesai saatlerini, dini gerekleri yerine getirecek şekilde değiştirme çabasındalardır,
3- Ast üst münasebetlerinden ziyade birbirlerine karşı daha saygılıdırlar ve destek olurlar.
4- Sosyal faaliyetlere katılmamakta ve katıldıkları takdirde eşlerini, çocuklarını getirmemektedirler.
5- Eşleri ve çocukları tesettürlülerdir.
6- Aile çevreleri dar olup, görüştükleri kişiler mahtud ve kendi görüşlerine yakın kişilerdir.
7- Çocuklarını özel okul veya lojmanların yakınındaki okullara göndermekten çekinirler. Çoğunlukla bu zihniyetteki kadrolu özel okul veya imam hatip okullarına gönderirler.
8- Toplantılarda erkek veya bayan ayrı oturmakta ve erkekler kadınlar ile tokalaşmamaktadır.
9- Düğün, sünnet, bir başarıyı kutlama gibi olaylarda, dini toplantılar düzenlemek gayretindedirler. Bu toplantıları cazip hale getirmek için şeyh, şıh veya tanınmış kişi gayreti vardır.

Yarın: TSK tarafından başlatılan Çiller’i karalama kampanyası
 

MİLATGAZETE

Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri