Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süleyman Demirel'e büyük suçlama

14.04.2012 04:29
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, 28 Şubat sürecinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görevini yapmadığını belirterek, "Görevini yapmadığı gibi daha sonraki süreçte 28 Şubat sürecini kolaylaştıran hareketlere başvur

BÜLENT ORAKOĞLU'NDAN 28 ŞUBAT İDDİASI

- EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSTİHBARAT DAİRESİ ESKİ BAŞKANI ORAKOĞLU:
- "28 ŞUBAT SÜRECİNDE CUMHURBAŞKANI DEMİREL GÖREVİNİ YAPMAMIŞTIR, GÖREVİNİ YAPMADIĞI GİBİ DAHA SONRAKİ SÜREÇTE 28 ŞUBAT SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRAN HAREKETLERE BAŞVURMUŞTUR"
- "28 ŞUBAT SORUŞTURMASI ASLINDA BEKLENEN BİR SÜREÇTİ, 12 EYLÜL'DEN SONRA HIZ KAZANDI"
- "BU SORUŞTURMA TÜRKİYE'NİN SİYASETİNİ ÇOK CİDDİ MANADA TEMİZLEYECEKTİR"

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Orakoğlu, 28 Şubat soruşturması kapsamında yapılan gözaltıları değerlendirdi. Türkiye'nin bütün darbe süreçleriyle hesaplaşma fırsatının 12 Eylül 2010 referandumu ile yakaladığını belirten Orakoğlu, yakın dönemde birçok darbe girişimiyle ilgili çalışmaların yapıldığını kaydetti. 28 Şubat sürecinin 12 Eylül dönemine göre daha yakın tarihte gerçekleşmiş en önemli darbelerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Orakoğlu, "Bu darbeyi gerçekleştiren cunta ekibi tamamen belli. Bu süreç aslında beklenen bir süreçti. 12 Eylül'den sonra hız kazandı. Türkiye, 28 Şubat'la birlikte bir cuntacı gibi hareket etmiş olan sivil unsurlarandan hesap sorma şansını yakalamıştır" dedi.

"PKK TERÖR ÖRGÜTÜ İÇ GÜVENLİKTE 2. VE 3. SIRALARA İNDİRİLDİ"

28 Şubat sürecinin en önemli ayaklarından birisinin medya olduğunu kaydeden Orakoğlu, "Bu dönemde Milli Güvenlik Siyaset Belgesi bir dayatmayla, Milli Güvenlik Kurulu ile geçirilerek, milletin milli ve manevi değerleri bir iç tehdit gibi algılanmıştır. PKK terör örgütü ise 2. ve 3. sıralara indirilmiştir" şeklinde konuştu. Orakoğlu, 28 Şubat sürecinin aydınlatılmasının Türkiye'nin çok ciddi manada hayrına olduğunu vurgulayarak, "Bu soruşturma Türkiye'nin siyasetini çok ciddi manada temizleyecektir" dedi.

"DEMİREL, GÖREVİNİ YAPMAMIŞTIR"

Orakoğlu, şunları kaydetti: "28 Şubat sürecinde ilk defa Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı, Türkiye'yi darbe şartlarına getirmeye yönelik Batı Çalışma Grubu'nu tespit etmiş ve bununla ilgili belegeleri ortaya çıkarmıştır. Bu belgeler hiyerarşik olarak bana gelmiştir. Ben de Emniyet Genel Müdürü'ne oradan da İçişleri Bakanı Meral Akşener'e gitmiştir. Oradan da Tansu Çiller'e gitmiş, Sayın Çiller de Başbakan Necmettin Erbakan'a vermiştir. Başbakan da gereğinin yapılması için bu belgeleri Cumhurbaşkanı Demirel'e elden vermiştir. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde bir cunta hareketi vardır, cuntanın Türkiye'yi darbeye hazırlaması yönünde bir çalışma vardır. Genelkurmay Başkanlığı içerisinde bu belgelerle ilgili hem idari hem de adli tahkikat yapılması gerekirken, belgeyi haber veren Emniyet İstihbaratı'nda operasyon yapılmıştır. Burada Sayın Cumhurbaşkanı görevini yapmamıştır. Görevini yapmadığı gibi daha sonraki süreçte 28 Şubat sürecini kolaylaştıran hareketlere başvurmuştur."

Operasyonun Batı Çalışma Grubu çerçevesinde alınmış gibi gözüktüğünü ifade eden Orakoğlu, soruşturmanın sivil unsurlara kayacağını düşündüğünü dile getirdi. Orakoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sürece destek vereceğinin daha önceki açıklamalarından anlaşıldığını söyleyerek, bu sürecin büyüyeceğini kaydetti.

"DEMİREL, KAMUOYUNUN VİCDANINA MAHKUM OLDU"

28 Şubat soruşturmasının dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ulaşıp ulaşmayacağına yönelik değerlendirmelerde bulunan Orakoğlu, Cumhurbaşkanlarının sadece vatana ihanetten yargılandığına dikkat çekerek, "Demirel zaten kamuoyu vicdanında mahkum olmuş durumda. Bu işin içinde kim varsa üzerine gidilmesi ve hatta bu süreçlerden ders alınarak bazı mevzuatların, kanunların yeni Anayasa ile değiştirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 5886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri