Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süleymancıların yeni lideri belli oldu

25.09.2016 02:04
Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arif Denizolgun’un ölümünden sonra ‘Süleymancı Cemaati’nin lideri, 34 yaşındaki Alihan Kuriş oldu.

Hürriyet'te yer alan bilgiye göre; Denizolgun'un ablasının oğlu olan Kuriş, yüksek mimar olarak görev yapıyor. Denizolgun, geçen 8 Eylül'de yüksek tansiyona bağlı beyin kanamasından dolayı hayatını kaybetmişti.

Cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan'ın torunu olan Denizolgun'un ölümünden sonra toplanan cemaat, lider olarak Kuriş'i seçti. Yüksek Mimar olan Kuriş, cemaatin kurs ve okullarının mimarı olarak biliniyor.

SÜLEYMANCILARIN ÖNDERİ SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN KİMDİR?

Sü­ley­man Hil­mi Tu­na­han, 1920 yılında Da­ru­'l-Hi­la­fe­ti­'l-Aliy­ye medresesinde öğretmenliğe başladı. 4 sene sonra 1924'de Tevhîd-i Tedrîsat Kanunu'nun çıkmasıyla medrese usûlü eğitim yasaklandı. Tunahan, öğretmenliği bırakıp İstanbul vaizliğine atandı. Lakin Gedikpaşa ve Lüleburgaz gibi yerlerde topladığı talebeleri, işçi olarak gösterip onlara ders verdi. Bu faaliyeti nedeniyle 1939 yılında üç , 1944 yılında ise sekiz gün gözaltında tutuldu. 1943 yılında vaizlik yetkisi elinden alındı. 1949'da Kuran kurslarının açılmasına yasal olarak izin verildi. Tunahan 1951 yılında Çamlıca'da ilk Kur'ân kursunu açtı. 

1924'de Tevhîd-i Tedrîsat Kanunu'nun çıkması ile medrese usûlü eğitim yasaklanınca, Süleyman Hilmi Tunahan, Müderrisler Cemiyeti'nin kaldırılması üzerine bir araya gelen 520 müridle toplanarak, orada hazır olan herkesin, memleketin her tarafında bir-iki öğrenci okutmak suretiyle dîni öğretmelerini öğütlemiştir.

Kökenleri, 14. yüzyılın ikinci yarısında kurulmuş olan Nakşibendîlik'in Hindistan ve Pakistan'da yaygın olan Mûceddidî koluna kadar uzanır. 

Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri