Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sultan 2. Abdülhamid'in bir rüyası daha gerçek oluyor

30.11.2013 13:06
100 yıldır hayata geçmesi beklenen 'Filyos Limanı'nın inşaatı 2014'te başlıyor.

Sultan 2. Abdülhamid'in bir rüyası daha gerçek oluyor. 100 yıldırhayata geçmesi beklenen Karadeniz'in en büyük projelerinden'Filyos Limanı'nın temelleri 2014 yılında atılıyor. Proje, 30 bin kişilikistihdam ve komşu ülkelerle ekonomik ilişkilere dinamizm sağlayacak.

EKONOMİYE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK

Marmaray'ın ardından Sultan 2. Abdülhamid'in bir rüyası daha gerçek oluyor. Karadeniz bölgesi ve kıyı ülkelerinin ekonomilerine ciddi katkılarsağlayacak 'Filyos Vadisi Projesi'nin en önemli ayağı olan Filyos Limanı'nın 2014 yılında temelleri atılıyor.

DIŞ TİCARET HACMİNDE CİDDİ ARTIŞ YAŞANACAK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yapacağı dev limanın tamamlanmasıyla birlikte yıllık 25 milyon ton kapasitesinin yanı sıra 30 bin kişiyi istihdam edecek ve İstanbul Limanı'nın yoğunluğu da önemli oranda azaltacak. Projenin bitimiyle birlikte, Rusya, Ukrayna ve Romanya başta olmak üzere birçok ülke ile dış ticaret hacminde ciddi artışlar yaşanacak.

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM GELİYOR

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde, Türkiye'nin en büyük yatırımları arasında gösterilen Filyos Projesi kapsamında tersaneler, Demir Çelik fabrikaları, enerji santralları, çimento vemobilya fabrikaları gibi tesislerin kurulması öngörülüyor. Projekapsamında dördü yabancı olmak üzere 16 grubun yatırım içinbaşvuru listesinde olduğu öğrenilen Filyos Vadisi'nde, potansiyelyatırım miktarının 10 milyar dolar seviyesine ulaşması düşünülüyor.
 

YILLIK 25 MİLYON TON KAPASİTEYE SAHİP OLACAK

Projeye göre bölgenin ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte yıllık en az 25 milyon ton kapasiteye sahip olacak. Limanın yap işlet devret modeliyleyaptırılması planlanırken bölgede kamulaştırılan alanın 1 milyon metrekarelik bölümü yalnızca liman kullanımı için ayrılacak. Filyos Liman ihalesinin 2014 yılında inşaatına başlanacak.

yazete

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri