Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye Türkiye'ye Neden Sırt Çevirdi?

09.08.2011 16:30
Türkiye'de yaşayan Suriyeli muhalif yazar, Türkiye'nin mesajının Şam'da çok fazla etkili olmayacağını savundu ve sebebini bakın nasıl açıkladı?

Türkiye'de yaşayan Suriyeli muhalif yazar Mahmut Osman, Suriye'nin İran'dan aldığı güvence ile Türkiye'den çoktan vazgeçtiğini bu yüzden Türkiye'nin mesajının Şam'da çok fazla etkili olmayacağını savundu.

Osman, Suriye'deki gelişmeleri SABAH'a değerlendirdi. Suriye'nin isyanları bastırmadaki pervasız tutumunun nedeninin İran'ın desteği olduğunun altını çizerken, İran güvencesinin Şam'ın gözünü kör ettiğini ve rejimin bu sebeple Türkiye'ye sırt çevirdiğini ifade etti.

Türkiye'nin 'Komşularla sıfır politikası'nda Suriye'nin sembol ülke olduğunu bu yüzden kolay kolay tavrını sertleştiremediğini savunan Osman, bu süreçte Suriye'nin Türkiye'nin güvenini kaybettiğini ve canını sıktığını savundu. Osman, "Tahran için Suriye çok önemli, Şii hilalinin direğini oluşturuyor ve Tahran Esad'a 'Dayan' dedi. Suriye, Türkiye'nin kendisi için bölgede üstlendiği 'ağabeylik'ten tamamen vazgeçti" diye konuştu. 

Bu haber toplam 3408 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri