Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakanlık: Suriye'deki hedefleri vurduk

03.10.2012 22:39
Akçakale'ye düşen top mermileriyle ilgili Başbakanlık'tan açıklama yapıldı.

Suriye'den ateşlenen ağır silah mermilerinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kurallar çerçevesinde anında karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur" denildi.

TOP ATIŞLARIYLA VURDUK

Şanlıurfa Akçakale'deki Suriye saldırısının hatırlatıldığı Başbakanlık açıklamasında angajman kurallarına dikkat çekildi. 'Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.' denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

Olayla ilgili olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır. Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır. Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Bu haber toplam 2158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri