Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göstericilerin üzerine ateş açıldı

22.04.2011 21:00
Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında Cuma namazı sonrasında başlayan protesto olaylarında 5 protestocunun öldürüldüğü bildirildi.

Suriye'de bugün yapılan demokrasi yanlısı gösterilerde ölenlerin sayısının 49'a yükseldiği bildirildi.

Önde gelen insan hakları eylemcilerinden Ammar Kurabi, başkent Şam'ı çevreleyen kasaba ve banliyölerle, Humus ve İzra kentlerinde düzenlenen gösterilerde ölenlerin sayısının 49'a yükseldiğini söyledi.

Kurabi, gösterilerde çok sayıda kişinin yaralandığını, en az 20 kişinin kaybolduğunu belirtirken, ölenlerin çoğunun vurularak yaşamlarını yitirdiğini, bazılarının ise göz yaşartıcı gaz solumaları nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti.

Suriye'de demokrasi yanlısı gösterilerin başladığı tarihten bu yana en kanlı gün olduğu belirtiliyor.

Suriye'nin çeşitli kentlerinde bugün özgürlük ve demokrasi çağrılarıyla yapılan gösterilerde güvenlik güçlerinin göstericileri karşı gerçek mermiler ve göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirilmişti.

 

 

Görgü tanıkları, Şam'ın dışındaki Hamdan hastanesinde 5 kişinin cesedini gördüklerini, hepsinin de aldıkları kurşun yaralarından öldüklerini kaydetti.

AFP'ye telefonla açıklama yapan görgü tanıkları ve insan hakları savunucuları da, bugünkü gösterilerde Dera kentinin Ezher bölgesinde 8, Hirak bölgesinde bir, Duma kentinde 2 kişinin öldüğünü belirtti.

Suriye'nin çeşitli kentlerinde bugün özgürlük ve demokrasi çağrılarıyla yapılan gösterilerde güvenlik güçlerinin göstericileri karşı gerçek mermiler ve gözyaşartıcı gaz kullandığı ifade ediliyor.

SURİYELİ MUHALİFLER ORTAK DEMOKRASİ BİLDİRİSİ YAYIMLADI

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı protestoları koordine eden muhalifler, ortak demokrasi bildirisi yayımladı.

Ülke genelindeki vilayetlerin temsil edildiği Yerel Koordinasyon Komiteleri, Baas partisinin iktidardaki tekeline son verilmesini ve demokratik siyasi sistemin kurulmasını istedi.

Suriye'de protestoların başladığı 5 haftadan beri ilk kez yayımlanan ortak bildiride, "özgürlük ve itibar sloganlarına, barışçı demokratik değişim olmadan ulaşılamayacağı" belirtildi.

Bildiride, tüm siyasi suçluların serbest bırakılması talep edilirken, mevcut güvenlik kurumlarının kaldırılması ve bunun yerine yasalara uygun hareket eden belirli yetkileri bulunan bir kurumun oluşturulması gerektiği ifade edildi.

SURİYE'DE GERGİN CUMA

Suriye'de başkent Şam başta olmak üzere ülke genelinde güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Ülkede yaklaşık 2 aydır devam eden olayların genellikle Cuma günü namaz bitiminden sonra meydana gelmesi ve bugün için de kitlesel bir eylem çağrısı bulunması nedeniyle, alınan güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde şehirlere giriş çıkışlar kontrol altına alınırken anayollarda, şehirleri etraflarındaki yerleşim birimlerine bağlayan arayollarda, köprülerde ve önceki haftalarda çeşitli olayların yaşandığı muhitlerin çevrelerinde polis ve askerden oluşan güvenlik birimleri tarafından kontrol noktaları oluşturuldu.

Başkent Şam'da ise sabahın erken saatlerinden itibaren kent merkezinin çeşitli noktalarında, kent merkezinin biraz dışında kalan mahallelere açılan yollarda ve bazı ara sokaklarda çok sayıda polisin kontrol noktaları oluşturduğu gözlendi.

Kent merkezinde polisten oluşan güvenlik birimlerine, Şam çevresinde bulunan ve geçtiğimiz haftalarda çeşitli olayların yaşandığı Duma, Harasta ve Muademiye gibi yerleşim birimlerine açılan yollar ve köprülerde oluşturulan kontrol noktalarında askerlerin de katılması dikkat çekti.

Başkent Şam'a giriş çıkışlarda güvenlik birimlerinin bazı yolları trafiğe kapattığı ve kontrol noktalarında kimlik kontrolünün yanısıra bazı araçların bagajlarında arama yaptıkları görüldü.

Şehirlerarası yollarda ise askeri birliklerin görev yaptığı bildirildi.

Dün akşam saatlerinden itibaren Şam'da yoğun bir telefon trafiği yaşanmış ve Şamlılar birbirlerine bugün "evlerinden dışarı çıkmamalarını" tavsiye etmişlerdi. Kent içindeki bazı yüksek binalardan "provokasyon amaçlı ateş açılabileceği" söylentileri yayılmıştı. Ancak resmi kaynaklarca bu yönde bir uyarı yapılmadı.

Resmi kaynaklarca teyid edilmeyen bilgilere göre, güvenlik birimlerinin ülke çapında operasyonlarını dünden itibaren yoğunlaştırdığı ve dün Şam'da yüklü miktarda silahın ele geçirildiği öne sürülüyor.

Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri