Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ordu kontrolü Kürtler'e bıraktı

26.07.2012 13:00
Suriye askerleri garnizonlarından çıkmazken, silahlı Kürt güçleri mahallelerde devriye geziyor. Dış mahallelerde ise kontrol noktaları oluşturuyor.
Esed yönetimi Kamışlı'da yönetimi YPG 'ye bırakmış durumda. Suriye ordu birlikleri ile YPG arasında çatışma çıkmasına ve bir YPG üyesinin ölmesine rağmen çatışmanın büyümesi hemen engellendi.
 
Suriye askerleri garnizonlarından çıkmazken, silahlı Kürt güçleri mahallelerde devriye geziyor. Dış mahallelerde ise kontrol noktaları oluşturuyor.
 
Kuzey Suriye’de Kürtlerin Kobani, Afrin, Amude, Ayn El Arap ve Tirbespi’de yönetimi devraldığını açıklamasından sonra gözler bölgenin merkezinde olan en büyük kent Kamışlı’ya çevrildi. Suriye ordu birlikleri, Kürt Halk Savunma Birlikleri ve muhalif Özgür Suriye Ordusu, Kamışlı üzerindeki satranç oyununun tarafları durumunda. Mardin’in Nusaybin ilçesinin tam karşısında yer alan ve Kuzey Irak’taki Kürt bölgesine de sınır olan kentte, Suriye askerleri hâlâ giriş çıkışları kontrol altında tutuyor. Devlet binalarında halen Suriye bayrağı dalgalanıyor. Ancak kent içinde askerler sokakları Batı Kürdistan Halk Meclisi’ne (MRGK) bağlı Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) bırakmış durumda. Askerler garnizonlarından çıkmazken, silahlı YPG güçleri mahallelerde devriye geziyor, dış mahallelerde kontrol noktaları oluşturuyor.
 
Çatışma engellendi
 
Kürt gruplar Kamışlı’da kontrolü ele geçirdikleri diğer kasabalarda olduğu gibi muhaliflerin yani Özgür Suriye Ordusu’nun bulunmasını istemiyorlar ve muhaliflerle gerilimden kaçınıyorlar. Bu durumda Kürtlerin özerklik ilanını tanımayacağını ilan eden muhaliflere karşı Esad birliklerinin kentte olmasını şimdilik yararlı buluyorlar. Şam yönetimi de ikinci bir cephenin açılmasından çekindiği için şu an Kamışlı’da Kürt gruplara dikkatli yaklaşıyor. Kentte Pazartesi günü Suriye ordu birlikleri ile YPG arasında çatışma çıkmasına ve bir YPG üyesinin ölmesine rağmen çatışmanın büyümesi hemen engellendi.
 
Kürt gruplar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad iktidarda kalsa da, devrilse de özerklik projelerinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyorlar. Kamışlı halkı ise bu çok taraflı gerilimin içinde evlerinden çıkmamayı yeğliyor. Kentte mazot ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ise çoğu Suriye ordusundan firar eden Kürtleri bir kampta eğittiklerini doğruladı. Ancak bunların Kamışlı’ya gönderilmediğini söyledi. Bazı kaynaklar ise PKK’nın, bu grupları engellediğini belirtiyorlar.
 
Barzani’ye göre bu gençlerin eğitilmesinin nedeni, Suriye ordusunun bölgeden çekilmesinin ardından doğabilecek güvenlik boşluğunu doldurmak. 9-10 Temmuz tarihlerinde Erbil’de Suriyeli Kürt gruplar arasında yapılan görüşmelerin ardından oluşturulan 6 maddelik anlaşma çerçevesinde oluşturulan Yüksek Kürt Konseyi’nin uygun görmesi durumunda bu birliklerin Suriye’ye girebileceği belirtiliyor. Yüksek Kürt Konseyi bir nevi yürütme ve kontrol mekanizması olarak düşünülüyor. Suriye’nin en büyük onuncu kenti olan Kamışlı’da 2004’teki sayıma göre 184 bin kişi yaşıyor. Nüfusun büyük çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu kentte Süryani, Arap ve Ermeniler de yaşıyor. Kentte bugüne kadar bu etnik gruplar arasında herhangi bir sorun yaşanmadı. 2005 ve 2008 yılında çıkan çatışmalar ise Kürtler ve güvenlik güçleri arasındaydı.
Bu haber toplam 4324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri