Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'de B planı devrede

20.04.2012 11:14
Foreign Policy dergisi ABD'nin Türkiye'nin baskısıyla Esed'a karşı diplomatik yolları terk etmeyi düşündüğünü öne sürdü

Uluslararası ilişkiler alanında etkili yayınlardan Foreign Policy dergisinin Amerikan dış politikası muhabiri Josh Rogin, Washington kulislerine dayanarak ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek için yeni yollar aradığını öne sürdü. Başkan Barack Obama yönetiminden adının gizlenmesini isteyen üst düzey bir yetkili, Suriye konusunda yeni stratejinin gerekliğinini Rogin'e "Başkan'a seçenek sunmak için sağlam bir Suriye politikasının oluşturulması kararı en üst seviyede alındı. Müttefiklerimiz bize gelip 'Bir sonraki adımınız ne?' deyince fikrimiz olmadığını kabul etmek zorunda kalıyoruz" ifadeleriyle anlattı.

Türkiye'nin tavrı politikayı değiştirdi

Rogin'in görüştüğü bir kaynağa göre Suriye içerisinde tampon bölgeler kurulması fikri artık ciddi tartışılıyor. Washington'da Obama'nın Esed'a çekilmesi yönünde çağrı yapmasından bu yana geçen 8 ay içinde BM çatısı altında gelişen süreçle ilgili memnuniyetsizliğin büyümesinin sonucu olarak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Özgür Suriye Ordusu'nun Türkiye'deki komutanlarıyla görüşmeye başladı. Rogin'e göre Amerikan politikasındaki değişimin bir diğer önemli sebebi de Türkiye ve Körfez ülkelerinin muhalefete finansal ve askeri sağlama konusunda istekli davranmaları oldu.

'Silah yollamak için sizi bekliyoruz'

Fakat Amerikalı üst düzey yetkililer Türkiye'nin Esad'a karşı muhalefeti açıkça desteklese de gelişmeler için ABD'nin 'yolu açmasını beklediğinin' altını çiziyorlar. Bir yetkili "Beyaz Saray'da iki adım ötesi düşünülmüyor. O yüzden B planı için bu talep ortaya çıktı" dedi. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin Suriye sınırındaki mülteci kamplarını ziyaret eden senatör Joe Lieberman ve John McCain muhaliflerin yanısıra Türk yetkililerle de görüştü. İki senatör Türk yetkililerin 'sınırdan silah geçirilmesine izin vermek ve Suriye muhalefetine yardım için daha agresif adımları atmak istediklerini fakat ABD liderlik göstermedikçe bunu yapmayacaklarını' belirttiler. 

Bu haber toplam 3716 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri