Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şam düşerse Alevi devleti kurulacak

17.07.2012 09:10
Suriye lideri Esad'ın Şam'ın düşmesi halinde Akdeniz kıyısında bir Alevi devleti kuracağı öne sürüldü.
Suriyeli eski başkan yardımcısı Abdülhalim Haddam, "Esad füzeleri ve stratejik silahlarını bu bölgeye kaydırıyor. Burada yeni bir devlet kurulması kesin" dedi
 
Suriye'de hafta sonu yaklaşık 200 kişinin katledilmesi ve çatışmaların başkent Şam'a ulaşması Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceği hakkında soru işaretlerini artırırken, ülkenin bölüneceği söylentileri de ayyuka çıktı.
 
21 YIL BABASININ YARDIMCILIĞINI YAPAN KİŞİ KONUŞTU
Esad yönetiminin Şam'ın düşmesi durumunda Akdeniz kıyısından Ensariye Dağları'na kadar uzanan, Lazkiye ve Tartus kentlerini de içine alan, Alevi nüfusun çoğunlukta olduğu bölgede bir Alevi devleti kuracağı iddiaları daha önce de gündeme gelmişti. Ancak Beşar Esad'ın babası ve selefi Hafız Esad'a 21 yıl süreyle başkan yardımcılığı yapan, o ölünce de Beşar Esad seçilene kadar vekâleten Cumhurbaşkanı olan Abdülhalim Haddam ortaya yeni bir iddia attı.
 
Müthiş buluş! İngilizce konuşmanın sırrı çözüldü. Nasıl mı? Tıklayın!
 
"ALEVİ DEVLETİ KURULMASI KESİN"
Vatan'da yer alan habere göre, Beşar Esad'la arası açıldıktan sonra 2005'te Paris'e sürgüne gönderilen Haddam, İspanyol El Pais gazetesine yaptığı açıklamada, "Şam yönetiminin füzelerini ve stratejik silahlarını, bu bölgeye naklettiğini" iddia etti. "Yakın bir gelecekte Alevi devleti kurulması kesin" diyen Haddam, rejimin isyancılarla savaşmak için tanklarını ve ağır makineli tüfekleri ise 'şimdilik' bu bölgeye taşımadığını öne sürdü.
 
ALEVİLER TOPLANIYOR
Amerikan istihbarat kaynakları da geçen hafta Esad yönetiminin elindeki kimyasal silahları depolardan çıkarıp bilinmeyen bir bölgeye naklettiğini öne sürmüştü. Bu hamlenin amacı anlaşılamazken, "Esad'ın ya isyancılara karşı kimyasal silah kullanmaya hazırlandığı ya da bu silahları daha güvenli bir bölgeye gönderdiği" olasılıkları dile getirilmişti.
 
22 milyon nüfuslu Suriye'de halkın yüzde 10'unu Aleviler oluşturuyor. Yüzde 75 ise Sünni. Ancak yönetim kademelerinde Alevilerin üstünlüğü var.
 
Bu haber toplam 5400 defa okunmuştur
mezhep çatışması
sevgi özel
allah aşkına bu tür açıklamalara yer vererek mezhep çatışmasını körüklüyorsunuz.arap aleviliği olan nasraniliğin alevilikle şiilikle alakası yok.bazı kripto yahudilerin ermenilerin ismaililerin dürzilerin ve yezidilerin alevilik ve hıristiyanlık sosuyla süsledikleri maske altında bir dindir.amaç ermenilerin,ismaililerin,siyonist yahudilerin intikamını müslüman-sünni türk devletinden almaktır.hz. peygamberden ve osmanlıdan beri güdülen bir din-devlet davasıdır.geçen gün biri"alevilik dindir" dedi.başladı gene tartışmalar hele bir dfe ramazan yaklaşıyorken.şimdi de tutturmuşlar alevi devleti kurulacak.bir devlet kurulacaksa o devlet ya iran güdümlüdür ya israil güdümlüdür.bopun uydusu olacak olan bir devlettir.güç-iktidar ve enerji hakimiyeti için şimdi de mezhepler kartı konmuş ortaya.umarım bizim aklıevvel gaflet uykusundan uyananamış müslümanlar yutmaz zokayı.
17 Temmuz 2012 Salı 19:48
Beğendim (2)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri