Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk istihbaratı, Suriye’ye terörist göndermek için Yemen’de

17.03.2013 11:38
Yemenli bir güvenlik yetkilisi; ‘Yemen’deki Müslüman kardeşlerden silahlı grupları toplanıp Türkiye'ye getirilmeleri, için Türk istihbaratından bir heyetin yemene geldiğini söyledi.

Eş-Şark Gazetesine açıklamada bulunan Yemenli yetkili; ‘Türk istihbaratının, Suriye topraklarındaki çatışmalarda El-Kaide Örgütüne tabi grupların varlığını ve bu grupların gücünü hissetmelerinin ardından, Türkiye'nin bir çok devletten silahlı teröristleri toplayıp Suriye'ye geçirmekte olduğunu’ söyledi.

 

Geçen ay içinde Yemen’i ziyaret eden Türkiye istihbarat başkanının Yemen’deki Müslüman Kardeşler Hareketinin askeri komutanlarıyla bu konuyu masaya yatırdığını belirten yetkili; bu komutanlardan Suriye'deki Müslüman kardeşlere yardımcı olmalarını talep ettiğini vurguladı.

Yemenli güvenlik yetkilisi; Yemen’deki Müslüman Kardeşler Hareketinden çok sayıda kişinin Suriye'de savaşmak için Türkiye üzerinden Suriye topraklarına girişi yaptığını ifade etti. Türk istihbaratının aralarında Libya, Mısır, Yemen ve daha başka birçok Arap devletinden yüksek sayılarda kişiyi toplamakla birlikte eğitip donatma çalışmalarında bulunduğunu belirten yetkili, bu kişilerin aldıkları eğitime bağlı olarak daha sonra Suriye'de muhtelif bölgelere taşındıklarını söyledi.

Türk Havayollarının Ankara ile Yemen arasında bu amaçla direk uçak seferleri başlattıklarına dikkat çeken Yemenli güvenlik yetkilisi, daha önceleri teröristlerin Yemen’den ferdi olarak taşındıklarını, ardında ise toplu olarak Türkiye'ye ve oradan da Suriye'ye aktarıldıklarını belirtti.

SANA

 

 

Bu haber toplam 3346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri