Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Askeri Savcılıktan düşen uçak açıklaması

19.09.2012 17:26
Genelkurmay Askeri Savcılığı 22 Haziran tarihinde Akdeniz'de düşen Türk jetinin füzel ile düşürüldüğünü açıkladı.

1) Türk savaş uçağı uluslararası hava sahasında düşürüldü.

2) Uçağın parçalarında UÇAKSAVAR MERMİSİ izine rastlanmadı.

3) Türk savaş Suriye hava savunma unsurları tarafından FÜZE ile düşürüldü.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili açıklama yaptı. Savcılık, uçağın füze tarafından vurulduğunu ve füzenin uçağın sol arka tarafına isabet ettiğini açıkladı.

 

UÇAKTA TEKNİK ARIZA YOK

Genelkurmay Askeri Savcılığı, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini bildirdi.

UÇAĞIN KOORDİNATLARI

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 22 Haziran'da düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.2 kuzey, 35.33.21 doğu koordinatında soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C'de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiğini açıkladı.

FÜZE İLE DÜŞÜRÜLDÜ

Düşürülen askeri uçağın radar ikaz alıcısı kayıtlarında yapılan incelemede füze yayınlarından sinyal alındığının belirlendiği ifade edildi.

UÇAKSAVAR MERMİSİ İZİ YOK...

Genelkurmay Askeri Savcılığı, kaza sonrası su yüzeyinden alınan parçaların, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı'nda incelendiği, istikamet dümeni üzerinde Suriye makamları tarafından iddia edildiği şekilde uçaksavar mermisi hasarına rastlanmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, enkaz parçalarının 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda metalurjik incelemeye tabi tutulduğunu, parçalar üzerinde füze yakıtlarında oksitleyici ve harp başlıklarında ana malzeme olarak kullanılan potasyumklorat bileşiğine ait olduğu değerlendirilen partiküller tespit edildiğini bildirdi.

FÜZE UÇAĞIN SOL ARKA TARAFINDA PATLADI

Genelkurmay Askeri Savcılığı, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Kaza kırım inceleme raporunda sonuç olarak; uçağımızın Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında uçarken, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucunda, uçağın ve pilotların uçuş şartlarını sağlayamayacak şekilde etkilenmesi nedeniyle uçağın sola dönüşle irtifa kaybedip, sola hafif yatışlı ve burun yukarı pozisyonda suya çarptığı kanaati belirtilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 2562 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri