Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'den Erdoğan'a sert cevap geldi

08.08.2011 01:33
Başbakan Erdoğan'ın Suriye'ye yönelik "Sabrın sonuna geldik. Salı günü Dışişleri Bakanı'nı Suriye'ye gönderiyorum" sözlerine Şam'dan yanıt geldi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Siyaset ve Medya Danışmanı Dr. Bouthina Shaaban, "Eğer Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye’ye sert bir mesaj iletecek olursa Türkiye’nin tutumu konusunda daha kesin bir yanıt alır" şeklinde konuştu.

Suriye medyasına göre, Dr. Bouthina Shaaban, Salı günü Şam’a gitmesi beklenen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Şam’a "sert bir mesaj" götürmesi beklentileri üzerine tepki gösterdi. Shaaban, şu ifadeleri kaydetti:

"Eğer Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye’ye sert bir mesaj iletecek olursa sivillere, ordu ve polis üyelerine karşı silahlı terörist grupların acımasız öldürmelerini ve cinayetlerini kınamayan Türkiye’nin tutumu konusunda daha kesin bir yanıt alır.

Eğer Türkiye Suriye’nin meselelerini tarihi ve kültürel ilişkiler nedeniyle dışişleri sorunu olarak düşünmezse, Suriye dostlar arasında danışmayı her zaman hoş karşılar. Ancak, Suriye kesin olarak Suriye’nin içişlerine tüm bölgesel ve uluslararası müdahale girişimlerini reddetti."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi düzenlenen bir iftar yemeğinde şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Ama artık burada da sabrın son anlarına geldik ve bunun için de bu süreç içinde salı günü Dışişleri Bakanı’nı Suriye’ye gönderiyorum. Kendileriyle orada gerekli olan görüşmeleri yapacaklar. Bu görüşmelerde mesajlarımız artık kendilerine kararlı bir şekilde iletilecektir.

Bundan sonraki süreç verilecek cevaba ve uygulamaya göre şekillenecektir. Çünkü biz Suriye konusunu bir dış mesele olarak, bir dış sorun olarak görmüyoruz. Suriye meselesi bizim bir iç meselemizdir. Çünkü bizim Suriye ile 850 kilometre sınırımız var, akrabalık, tarih, kültür bağlarımız var."

Haber 7 

Bu haber toplam 3380 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

Neden Hama düşün
Zübeyr
Suriye konusunda gereksiz galayena geliyoruz. Suriye suriyelilerindir, kaldı ki mısırdaki gibi bir halk hareketi yok burada, isyancı denilen adamlar ellerinde uzun namlulu silahlarla resmi kurumlara saldırıyorlar ülkede, bu noktada elbette isyanı bastırmak için zor kullanmak durumunda esed yönetimi. isyan noktası da neden Hama bir düşünün? Dış güçler denizden rahatça çıkartma yapabilsin diye. Olayları iyi tahlil etmeli, birilerinin ekmeğine yağ sürmemeliyiz.
08 Ağustos 2011 Pazartesi 11:46
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri