Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'den genel af

09.06.2014 22:12
Suriye'de bir kez daha devlet başkanı seçilen Beşşar Esed, genel af ilan etti.

İç savaşın hüküm sürdüğü bir dönemde yapılan tartışmalı seçimlerde üçüncü kez devlet başkanı seçilen Beşşar Esed, genel af ilan etti.

Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan haberde, Beşşar Esad’ın "9 Haziran’dan önce işlenen suçlar için 'genel affı' öngören kararı" onayladığı duyuruldu.

Aftan kaç kişinin yararlanacağı veya bunun kimleri kapsadığıyla ilgili bilgi verilmeyen haberde, "Yasama kararı gereğince, idam cezası, işlenen suça göre ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezasına dönüşürken, 'ağırlaştırılmış ömür boyu' hapis cezasının ise ağırlaştırılmış 20 yıl hapis cezasına dönüştüğü" kaydedildi.

Kararın "amansız bir hastalığa" yakalanan ya da 70 yaşını aşmış mahkumların tüm cezalarının da affedilmesini öngördüğü aktarılan haberde, "Firari ve kanun kaçaklarının ancak teslim olmaları halinde karardan faydalanabilecekleri" belirtildi.

İç savaşın devam ettiği Suriye'de Esad rejimi daha önce de bir kaç kez af ilan ettiğini açıklamış, ancak bu kararın uygulanmasına ilişkin sağlıklı bilgi alınamamıştı.

 

Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri