Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'ın korkunç itirafı

16.09.2012 20:00
Suriye'de binlerce insanın katliamından sorumlu Beşşar Esed rejimine uluslararası arenada tam destek veren İran, önemli bir itirafta bulundu.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İran askerlerinin Suriye'de görev yaptığını söyledi.

Tahran yönetimi, daha önce bu yöndeki iddiaları yalanlamıştı.

Öte yandan Suriye'de yaşanan son şiddet olaylarında 37 kişi hayatını kaybetti.

Suriye'de şiddet devam ederken bu ülkedeki baskıcı rejimin yakın müttefiki İran'dan önemli bir itiraf geldi.

Uzun süredir Esed güçlerinin yanında savaştıkları iddia edilen İran devrim muhafızlarının Suriye'de görev yaptığı bizzat bu seçkin birliklerin komutanı tarafından kabul edildi.

İran Devrim Muhafızları ordusu komutanı Muhammed Ali Caferi, İran birliklerinin Suriye'de görev yaptığını ancak çatışmalara katılmadıklarını söyledi.

Ancak Caferi İran askerlerinin gerekirse çatışmalara da katılabileceklerini eklemeyi ihmal etmedi.

Binlerce insanın katliamından sorumlu Esed rejimine tam destek vermekten kaçınmayan Tahran yönetimi, daha önce Türkiye'ye de tehditlerde bulunmuştu.

İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Esed rejiminin zulüm ve katliamına tepki gösteren Türkiye ve bazı Ortadoğu ülkelerini eleştirerek, "Bu ülkeler bu yaklaşımlarına devam ederlerse Suriye'den sonra sıranın Türkiye ve onlara geleceğini bilmeliler " diye konuşmuştu.

Tahran yönetiminin bu tavrına, Ankara çok sert tepki göstermiş, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz" denilmişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye'nin rahatsızlığını İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi ile görüşmesinde bizzat dile getirmişti.

Suriye'de kan akmaya devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü , Başkent Şam'da 12 , İdlib'te 10, Dera'da 8, Deyru'z-Zor ve Halep'te 3'er ve Hama kentinde bir olmak üzere güvenlik güçlerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda toplam 37 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Bu haber toplam 2602 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri