Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halep'e kara harekatı başladı

08.08.2012 17:00
Suriye ordusu Halep'e kara harekatı başlattı...

Ülkenin en büyük kenti Halep'in kontrolü için başlayan savaş 17'inci gününü geride bırakırken, Suriye ordusunun kentin civarına yaptığı yığınağı dün tamamladığı açıklanmıştı.

Ordunun sabah saatlerinde harekete geçerek, militanların kontrolündeki mahallelere operasyon başlattığı belirtiliyor.

AFP'ye konuşan Suriyeli bir güvenlik yetkilisi ordunun Selahaddin semtinin batısından doğusuna doğru ilerlediğini kaydetti. Böylelikle semtin ikiye bölünmesi hedefleniyor.

Adı açıklanmayan yetkili, "Bazı bölgelerde direniş devam etse de, semtin kontrolünü ele geçirmek fazla uzun sürmeyecek" dedi.
 

SELAHADDİN ORDU KONTROLÜNDE

Lübnan'dan yayın yapan Hizbullah'a ait El Manar televizyonu, akşam saatlerinden itibaren Selehaddin'in Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurmuştu. El Manar, topçu ve hava desteği eşliğinde ilerleyen birliklerin bazı pozisyonları tuttuklarını ve semte tankların girdiğini bildirdi.

Reuters'e konuşan bir silahlı militan "Geri çekiliyoruz, buradan çıkıyoruz" dedi. Geçtiğimiz hafta semtte kurulan muhaliflere ait bazı kontrol noktalarının da boşaltıldığı belirtiliyor.

Başka bir militan ise bazı binaların ve sokakların boşaltıldığını ancak kentten çekilmediklerini iddia etti. Reuters'e konuşan kaynak "Bizim çocuklar hala orada ve durum bizden yana" dedi.

MUHALİF KOMUTANLAR ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

İran devlet televizyonu Press TV’nin iddiasına göre, Özgür Suriye Ordusu’nun askeri kanadı olan askeri konseyin Halep sorumlusu El Ukeydi, dün Suriyeli askerlerle girdiği bir çatışmada öldürüldü.

Düzenli olarak yabancı ajanslara demeç veren Ukeydi'nin bugün hiçbir açıklamada bulunmaması bu iddiayı güçlendiriyor. Öte yandan Suriye kaynakları militanların kentteki komutanlarından Abdul Vahit El Dandaşi'nin de çatışmalarda öldürüldüğünü açıkladılar.

Bu haber toplam 2816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri